Վարժանքներն անցկացվել են Սև ծովում՝ օգոստոսի 13-ից 17-ն ընկած ժամանակահատվածում: Պաշտոնական Թուրքիան լուռ է:
Ավելի վաղ տարածվում են լուրեր, որոնց համաձայն՝ Թուրիայի և Իրաքի միջև հուշագիր է կնքվել, որով էլ թուրքական զինված ուժերի ներկայությունն Իրաքում պետք է դադարեցվեր:
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը հայտնել է, որ իրենք անհրաժեշտ ամեն ինչ արտադրում են տեղական ռազմարդյունաբերական կառույցներում:
Գյորգյունի խոսքերով՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի համատեղ արտադրական նախագծերն օգտակար կլինեն երկու երկրների բանակների պաշտպանունակության բարձրացման համար։
Ըստ թուրքական լրատվամիջոցների՝ այս ուղղությամբ թուրք-բրիտանական բանակցությունները հասել են ավարտական փուլին։
2019-ին, երբ Թուրքիան Ռուսաստանից գնեց S-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգերը, ԱՄՆ-ն որոշեց դուրս թողնել Թուրքիային ամերիկյան F-35 կործանիչների ծրագրից:
«ASELSAN»-ը զբաղեցնում է 42-րդ, «TUSAŞ»-ը՝ 50-րդ, «Roketsan»-ը՝ 71-րդ, Մեքենաների և քիմիական արդյունաբերությունը՝ 84-րդ, իսկ «ASFAT»-ը՝ 94-րդ տեղը:
Թուրքական լրատվամիջոցները նշում են, որ այս ամենը տեղի է ունեցել քրդական ուժերի դեմ Թուրքիայի հնարավոր ռազմական գործողության ֆոնին։
Իսրայելական մամուլը գրում է, որ ինքնաթիռների ձեռք բերման շուրջ կայացած համաձայնությունը գաղտնի է պահվել:
Հուլիսի 27-ին Թուրքիայի խորհրդարանում ընդունվել է քննարկման դրված նախագահի համապատասխան հրամանագիրը:
«40 մեքենաներից բաղկացած շարասյունը, այդ թվում՝ զրահամեքենաներ, որտեղ եղել են ամերիկացի զինվորներ, մեկնել է Հասաքայի Շադդադի շրջանի ռազմաբազա»։
Ամերիկյան «Global Firepower» հետազոտական կենտրոնը հրապարակել է 2024-ին աշխարհի մակարդակով ամենաուժեղ ռազմաօդային ուժեր ունեցող երկրների ցանկը:
Թուրքիան 7-րդ անգամ է առաջնորդելու Սոմալիի ափերի մոտ ծովահենների հարձակումներին հակազդելու նպատակով ստեղծված ռազմածովային օպերատիվ խումբը:
Այդ մասին հայտնում է մարդու իրավունքների սիրիական դիտորդական կենտրոնը և նշում, որ Անկարան վարձկաններին առաջարկում է 2500-3000 դոլար։
Զուգահեռաբար «Քուրդիստանի ժողովրդավարական կուսակցության» հետ համագործակցությամբ օրեր շարունակ զենք-զինամթերք է տեղափոխվել Իրաքյան Քուրդիստանի որոշ նահանգներ: