Այդ մասին հայտնում է մարդու իրավունքների սիրիական դիտորդական կենտրոնը և նշում, որ Անկարան վարձկաններին առաջարկում է 2500-3000 դոլար։
Զուգահեռաբար «Քուրդիստանի ժողովրդավարական կուսակցության» հետ համագործակցությամբ օրեր շարունակ զենք-զինամթերք է տեղափոխվել Իրաքյան Քուրդիստանի որոշ նահանգներ:
Ամերիկյան պարբերականի տեղեկություններով՝ դրանց ձեռքբերման շուրջ բանակցությունները Թուրքիան վարել է հուլիսի 9-ից 11-ը Վաշինգտոնում՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին:
Թուրքիայի նախագահը ԱՄՆ-ում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից հետո հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ անդրադարձել է Իսրայելին տրվող ռազմական աջակցությանը։
Թուրքիան միտված է կործանիչի որոշ մասեր արտադրել տեղում, այդ իսկ պատճառով կրճատել է պայմանագրով սահմանված 23 մլրդ դոլարը:
Նշվում է, որ «180 Hızır MRAP» զրահամեքենայի արժեքը գնահատվել է 75 մլն դոլար։
Այցի շրջանակներում Էրդողանը կմասնակցի դաշինքի անդամ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը, ինչպես նաև Սպտակ տանը կմասնակցի ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կազմակերպած ընթրիքին։
Սաուդական պետական «SAMI» և թուրքական 3 ընկերության միջև համագործակցության մասին փոխըմբըռնման հուշագիր է ստորագրվել:
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը ելույթ է ունեցել պաշտպանության նախարարությունում կայացած տեսակոնֆերանսի ընթացքում։
Գործողություններն իրականացվել են «Եփրատի վահան» ռազմագործողության գոտում:
Ջեֆ Ֆլեյքը անդրադարձել է սոցիալական ցանցերում ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական ծախսերի վերաբերյալ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Ջեյմս Օ'Բրայենի գրառմանը։
Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատանը կայացել է «SelectUSA» ներդրումների գագաթնաժողովը։
Թուրքական մամուլում էլ նշվում է, որ Թուրքիան պատրաստվում է 3 օրվա ընթացքում զինտեխնիկան տեղակայել Իրաքյան Քուրդիստանի տարածքում:
Իրաքի ներքին գործերի նախարարությանը կից գործող սահմանապահ ուժերի հրամանատար հայտարարել է, որ Իրանի և Թուրքիայի սահմանների անվտանգությունը բարելավելու նպատակով կգործարկվեն 8 փուլից բաղկացած ծրագրեր։
Ինդոնեզիայում Թուրքիայի դեսպան Թալիփ Քյուչուքջանն անդրադարձել է թուրք-ինդոնեզիական հարաբերություններին։