Ակնկալվում է, որ այս կարևոր համաձայնագիրը կնպաստի թուրքական ռազմական արտադրանքի ամրապնդմանն ամերիկյան շուկայում։
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը Բելգիայի մայրաքաղաք Բրյուսելում կմասնակցի ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հանդիպմանը։
Այսպիսով կիրականացվի 23 մլրդ դոլար արժողությամբ 40 միավոր նոր F-16 Block 70 կործանիչներ ներառող ռազմական վաճառքի փաթեթը։
Թուրքական մեդիայում տարածվող լուրերի համաձայն՝ որպես պահանջվող հմտություն նշվել է կառավարության անդամի և կամ հոգևոր առաջնորդի նման խոսելու կարողությունը:
Դա պայմանավորված է հարվածային ԱԹՍ-ներով քուրդ զինյալների հնարավոր հարձակումները կասեցնելու նպատակով։
Հունաստանի պաշտպանության նախարարությունը միայն զորավարժության ավարտից հետո է հայտնել դրա անցկացման մասին:
ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակը հայտարարել է, որ Թուրքիան ստորագրել է F-16 կործանիչների ձեռք բերման համար ամերիկյան կողմի առաջարկն ու դրա ընդունման մասին նամակը:
«Սա Թուրքիայի հետ անվտանգության ոլորտում Միացյալ Նահանգների հավատարմության հերթական օրինակն է»:
Բրիտանական «Telgraph» թերթը գրում է, որ ՆԱՏՕ-ն նախագծում է Ռուսաստանի կողմից Եվրոպայի վրա հնարավոր հարձակման պարագայում օգտագործվելիք ցամաքային միջանցնքերը։
Զորավարժության նպատակն է զարգացնել համատեղ գործողությունների իրականացման կարողությունները։
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը վթարի մասին հայտարարություն է տարածել։
Սիրիայի պաշտպանության նախարարության համաձայն՝ Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Թուրքիայի սահմանից 35 կմ հեռավորության վրա գտնվող Հալեպի նահանգի ուղղությամբ։
Ինչպես հայտնում է Թուրքիայի ՊՆ-ն, դրանում ներգրավված է 2 F-16 կործանիչ։
Ըստ ամերիկյան «Defense News»-ի՝ հետաքրքիր է, թուրքական ԱԹՍ-ները Լեհաստանում ինչ-որ առաքելություն կիրականացնե՞ն, թե՞ կտրամադրվեն Ուկրաինային։
Տանկերի տեղական արտադրության միջոցով Թուրքիան մտադիր էր փոխարինել իր սպառազինությունում առկա գերմանական «Leopard-1» և «Leopard-2» տեսակի տանկերը: