Տանկը հագեցած է 5-րդ մակարդակի բալիստիկ պաշտպանությամբ, ունի լազերային նախազգուշացման և հակաականային պաշտպանության համակարգեր։
Զուգահեռաբար Թուրքիան շարունակում է հետաքրքրված մնալ եվրոպական «Eurofighter Typhoon» կործանիչների ձեռքբերմամբ:
Պաշտոնյայի խոսքով՝ Թուրքիան Իրաքում ծրագրում է «ոչնչացնել» PKK-ի անդամներին։
Տարբեր ինտերնետային կայքերում հրապարակված տեղեկությունների համաձայն՝ 2024-ի հունվարին Թուրքիան Իսրայել է արտահանել բարութ, պայթուցիկ նյութեր և զենք:
«Frontex»-ի համատեղ գործողությունը Բուլղարիայում իրականացվում է Ռումինիայում, Մոլդովայում և Վրաստանում կատարվող գործողություններին զուգահեռ։
Նշվում է, որ պատժամիջոցների տակ գտնվող մատակարարման ցանցերն աջակցել են Իրանի բալիստիկ հրթիռների, միջուկային և պաշտպանական ծրագրերին։
Հարձակումների ընթացքում թուրքական ԶՈՒ-ն խոցել է իրենց կողմից ահաբեկչական ճանաչված PKK-ի 27 ապաստարան:
Զորավարժությունը անցակցվել է Իսպարտայի լեռներում, ինչպես նաև կոմանդոյի դպրոցի և ուսումնական կենտրոնի հրամանատարությունում ու Անկարայի հատուկ նշանակության ուժերի հրամանատարությունում։
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարն անցկացրել է ստուգումներ հետևակային դիվիզիայի հրամանատարությունում։
Ռազմաբազան Սոմալիում բացվել է 2017-ի սեպտեմբերի 30-ին և զբաղեցնում է 550.000քմ տարածք։
Կողմերը կրկին վերահաստատել են փոխգործակցության ապահովումը, հավաքական անվտանգության հզորությունը մեծացնելու համար երկկողմ պաշտպանական առևտրային հարաբերությունների կարևորությունը։
Վերջին 5 տարվա համեմատությամբ Թուրքիան զենքի վաճառքն ավելացրել է 106%-ով։
Նշվում է, որ այս զորավարժությունը համարվում է ՆԱՏՕ-ի վերջին տարիներին իրականացրած ամենամեծ զորավարժությունը, որին մասնակցել է 90․000 զինծառայող։
Թուրքիայի զինված ուժերի համապատասխան ստորաբաժանումներում մեկնարկել են կարիքների ուսումնասիրման և գնահատման աշխատանքները:
Ուշագրավ է, որ թուրքական աղբյուրում հրապարակված նյութում նշված է. «Ադրբեջանը զորավարժություն է անցկացրել AKINCI-ով, որը մեծապես վախեցրել է Հայաստանին»։