Թուրքիայի զինված ուժերի համապատասխան ստորաբաժանումներում մեկնարկել են կարիքների ուսումնասիրման և գնահատման աշխատանքները:
Ուշագրավ է, որ թուրքական աղբյուրում հրապարակված նյութում նշված է. «Ադրբեջանը զորավարժություն է անցկացրել AKINCI-ով, որը մեծապես վախեցրել է Հայաստանին»։
Ըստ «Insider Monkey» կայքի տվյալների՝ ահաբեկչությունից ամենաշատ տուժած երկիրն Աֆղանստանն է:
Զորավարժությանը մասնակցում են ԱՄՆ-ն, Թուրքիան, Մեծ Բրիտանիան, Կանադան, Ֆրանսիան,Գերմանիան, Հունաստանը, Իտալիան և Իսպանիան։
Հունական մամուլում տեղեկություններ են հրապարակվել Թուրքիայի ռազմական և առավելապես ռազմածովային ներուժի աճի վերաբերյալ:
«Wisevoter» հետազոտական ընկերությունը հրապարակել է 2023-ին աշխարհում ամենամեծ ռազմական բյուջե ուենցող պետությունների ցանկը:
Այդ մասին խոսել է Թուրքիայի ավիացիայի և տիեզերագնացության արդյունաբերական ընկերության գլխավոր տնօրեն Թեմել Քոթիլը:
Զորավարժության մասնակցում է Ալբանիան, Լեհաստանը, Իսպանիան, Թուրքիայն և Միացյալ թագավարությունը: Անձնակազմի ընդհանուր թիվը կազմում է 3000, իսկ նեգրավված տեխնիկայինը ՝ 700:
Ըստ այդմ՝ երկու երկիրն էլ անհրաժեշտության պարագայում անխոչնդոտ կարող են կտրել միմյանց օդային սահմանները:
Սոմալիի նախագահը Հասան Շեյ Մահմուդը նշել է, որ Թուրքիայի հետ կսետղծվեն նաև ռազմածովային ուժեր։
Թուրքական «Baykar» ռազմարդյունաբերական ընկերության կենտրոնական խորհրդի նախագահն անդրադարձել է թուրքական 5-րդ սերնդի առաջին կործանիչի հաջող մեկնարկային թռիչքին:
Այս մասին հաղորդել է Սոմալիի տեղեկատվության հարցերով նախարարը, նշելով, որ համաձայնագիրը երկու երկրների միջև շատ կարևոր քայլ է։
«KAAN»-ին թռիչքի նախապատրաստելու համար թուրք ինժեներներից պահանջվել է 11 ամիս:
Այս մասին հայտարարել է Անկարայում ԱՄՆ դեսպանը: Գործարանում արտադրվելու է հաուբիցների համար նախատեսված զինամթերք:
Դրանք պետք է գնվեին եվրոպական ֆոնդերով և ուղարկվեին Ուկրաինա: