Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը փետրվարի 2-ին հայտնել է Իրաքի հյուսիսային հատվածում օդային ռազմագործողություն անցկացնելու մասին:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 29-ին Թուրքիայի ՊՆ նախկին նախարար Հուլուսի Աքարը օրեր առաջ այցելել էր Ադրբեջան։
Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ռազմավարական հաղորդակցության համակարգող Ջոն Քիրբին ճեպազրուցի ընթացքում անդրադարձել է F-35-ի կործանիչների ծրագրին։
Ամերիկյան «GlobalFirePower»-ը հրապարակել է 2024-ի Մերձավոր Արևելքի ամենաուժեղ 10 բանակների ցանկը։
Վաշինգտոնը Թուրքիային այդ ծրագրից դուրս էր թողել, երբ Անկարան որոշել էր Ռուսաստանից S-400 զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգեր գնել։
Ամերիկյան «Global Firepower»-ը հրապարակել է 2024-ի ամենաուժեղ ռազմաօդային ուժեր ունեցող երկրների ցանկը։
Ըստ հունական թերթի՝ Թուրքիան կործանիչներով չպետք է թռիչքներ իրականացնի հունական կղզիների վրայով:
Թուրքիայի և Կոսովոյի ՊՆ նախարարիները հանդիպման ընթացքում քննարկել են ռազմական հարաբերությունների ամրապնդումը։
Ալի Յերլիքայան սոցցանցում արած գրառմամբ տվյալներ է հայտնել իրենց կողմից ահաբեկչական ճանաչված կազմակերպությունների դեմ պայքարի վերաբերյալ:
Կանադայի կառավարության պաշտոնական կայքէջում տեղական արտահանող ընկերությունների գործունեության վերաբերյալ հայտարարություն է տեղադրվել:
Ըստ Մեթինի պնդման՝ այն հստակեցվել է հունվարի 17-ից 18-ը Բրյուսելում անկացված ՆԱՏՕ-ի ռազմական խորհրդի ժողովներում:
2023-ի հունվարի 1-ից Սիրիայի և Իրաքի հյուսիսում ընդհանուր առմամբ սպանվել է 2.396 զինյալ:
F-35 կործանիչների ծրագրից դուրս մնալուց հետո, փոխհատուցում ստանալու ակնկալիքով Անկարան դիմել էր Վաշինգտոնին 40 միավոր 4-րդ սերնդի F-16 կործանիչներ գնելու համար։
Թուրքիան 2 օր է, ինչ ինտենսիվ հրթիռակոծություննների տակ է պահում PKK-ի ու Սիրիայի քրդական ուժերի հենակետերը Իրաքում և Սիրիայում։
Համապատասխան հուշագիրը արդեն 13 անգամ երկարաձգվել է։