Հունական «Dimokratia» թերթը, հայտնելով բազայի ապամոնտաժման մասին, ամերիկյան զորքերի դուրսբերումը որակել է որպես Հունաստանի ռազմավարական պարտություն՝
Արաբական Միացյալ Էմիրություններում անցկացվում է «IDEX» ռազմարդյունաբերության տոնավաճառը, որտեղ ներկայացված է նաև թուրքական ռազմարդյունաբերական «Meteksan» ըկերությունը։
Թուքիայի խորհրդարանի Ազգային պաշտպանության հանձնաժողովի ղեկավարը Բաքու այցի շրջանակներում հանդիպել է Ադրբաջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի հետ։
Նշենք, որ ընկերությունը ներկայացված է ԱՄԷ-ում անցկացվող «IDEX» տոնավաճառին։
Թուրքական «ASSAN»-ի գլխավոր տնօրեն Գյուրջան Օքումուշը հայտարարել է Հարավային Կորեային զինամթերք վաճառքելու մասին:
Թուրքիայի և Ուկրաինայի միջև առկա է ռազմարդյունաբերական համագործակցություն։
Միցոտակիսը նշել է, որ որ աշխատանքներ են տարվում երկրի ռազմարդյունաբերության և զինված ուժերի հզորացման ուղղությամբ ու այդ ամենն արվում է, որպեսզի պաշտպանեն թուրք-հունական սահմանները։
Թուրքիան միացել են MAWI բազմազգ նախաձեռնությանը, որի նպատակն է պարզեցնել ՆԱՏՕ-ի զինամթերքի պաշարների տեղակայումն ու կառավարումը:
Իսրայելական «Alma» ինստիտուտի հետազոտական կենտրոնը խորհուրդ է տալիս վերանայել պաշտպանական ռազմավարությունը Թուրքիայից եկող ուղիղ սպառնալիքներին հակադարձելու համար։
Նախկինում այդ կործանիչների մատակարարումները չեղարկվել էին Անկարայի կողմից ռուսական S-400 ՀՕՊ համակարգեր գնելու պատճառով:
Թուրքական արտադրության «TB3» և «Akıncı» անօդաչու թռչող սարքերը նաև կարտահանվեն Ինդոնեզիա։
«Ejder Yalçı» զրահամեքենաների «EWB» տարբերակը պոտենցիալ սպառողներին կներկայացվի 2025-ի «Միջազգային պաշտպանական ցուցահանդես-վաճառք» կոնֆերանսի շրջանակներում:
«Roketsan» ընկերության գործադիր տնօրենի խոսքով՝ այն նպաստելու է ձևավորվող «Երկաթե գմբեթ» համակարգի կարողունակության բարձրացմանը:
Հունաստանը նշում է, որ դեմ է այդ գործարքին և պատրաստվում է բողոքի նոտա հղել։
Թուրքական աղբյուրներն շեշտում են, որ իրենք պատրաստ բավարարել Սիրիայի անվտանգության ու պաշտպանության հետ կապված բոլոր կարիքները: