«Global Firepower»-ի կազմած վարկանիշային աղյուսակում առաջատարներն են ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը:
Ամերիկյան վիճակագրական «Global Firtepower» ընկերությունը հրապարակել է 2023-ի տվյալներով՝ աշխարհում ամենից ուժեղ ռազմածովային նավատորմ ունեցող երկրների ցանկը:
Գյուլերը հարցազրույց է տվել թուրքական իշխանամետ «NTV» լրատվամիջոցին, որի ընթացքում անդրադարձել է Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի զինված ուժերի ներկայությանը։
Հիշեցնենք, որ ըստ թուրքական կողմի՝ հենց Հյուսիսային Իրաքում է գտնվում ՔԲԿ-ի գլխավոր ռազմաբազան՝ Քանդիլը։
Զենքի վաճառքից Թուրքիայի եկամուտներն աճել են 22 տոկոսով՝ հասնելով 5.5 միլիարդ դոլարի։
Այս մասին հայտարարել է Իսրայելի ներքին հետախուզության պետ Ռոնեն Բարը։
Ստոքհոլմի խաղաղության միջազգային հետազոտական ինստիտուտը հրապարակել է 2022-ին ամենից շատ զենք-զինամթերք վաճառած 100 ռազմարդյունաբերական ընկերության անուն:
Թուրքիայում անցկացվող զորվարժության նպատակն է հակաականային գործողություններում համագործակցելու հնարավություն ընձեռնել դաշնակից ուժերին։
Թուրքական մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ Թուրքիայում տեսանելի աճ է գրանցվել օդային և ցամաքային զինտեխնիկայի արտահանման ոլորտում:
Նոյեմբերի 23-ին «Արևելյան Միջերկրական 2023» խորագրով իրականացված զորավարժությանը հետևել է ընդհանուր առմամբ 8 երկրի 59 դիտորդ:
Նշվում է, որ Թուրքիայի զինված ուժերը «փնտրե՛ք, գտե՛ք, քանդե՛ք» գաղտնաբառով շարունակում են պայքարել «ահաբեկիչների» դեմ։
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը խոսել է Գերմանիայի, Իսպանիայի և Անգլիայի հետ «Eurofighter Typhoon» կործանիչների ձեռք բերման շուրջ տարվող բանակցությունների մասին:
Սահամանային անվտանգության հարցերի քննարկմանը զուգահեռ ստորագրվել է հետագա համագործակցության մասին արձանագրություն:
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը պատասխանել է լրագրողների հարցերին։
Թուրքական մամուլի համաձայն՝ Արաբական միացյալ Էմիրությունները մտադիր է խորացնել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ ռազմական արդյունաբերության ոլորտում: