Թուրքիայի նոր ավիակիր ռազմանավի ծրագիրը չինական մամուլի ուշադրության կենտրոնում։
Զոհերի ու վիրավորների մասին տեղեկություններ չեն հրապարակվում։
Արևմտյան լրատվամիջոցները վերջերս տարածել են տեղեկություններ, ըստ որոնց՝ Թուրքիան ծրագրում է ռազմական բազաներ հիմնել Սիրիայում:
Զորավարժությանը մասնակցում է թուրքական բանակի 12.000 զինծառայող ու ևս 199 զինվորական Ադրբեջանից և այլ երկրներից։
Ստորագրված արձանագրությունները ներառում են համատեղ ներդրումային և համագործակցության ծրագրեր:
Իսպանական թերթը գրում է, որ առաջին մատակարարումները լինելու են 2026-ին, իսկ գործընթացն ամբողջացվելու է մինչև 2030-ը:
Այն վերաբերում է մասնավորապես անօդաչու թռչող սարքերի, ցամաքային համակարգերի, սիմուլյացիոն տեխնոլոգիաների արդյունաբերությանն ու թեստավորման կենտրոնների ձևավորմանը:
Մարկ Ռյուտենը նշել է, որ ԱՄՆ-ից մինչև Թուրքիա՝ ողջ ՆԱՏՕ-ի տարածքներում անհրաժեշտ է ավելի շատ զենք ու զինամթերք տրամադրել դաշինքի անդամ երկրներին։
Նիկոս Դենդիասը հարցազրույց է տվել ամերիկյան «Fox News»- հեռուստաալիքին և անդրադարձել Թուրքիային։
«Army Recognition» ռազմական նորությունների հարթակը գրում է, որ Բանգլադեշը նախատեսում է նաև Թուրքիայից ձեռք բերել 26 հատ «TULPAR» տեսակի թեթև տանկ:
Թուրքական մամուլում շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ սիրիական բանակին աջակցելու և կրթելու նպատակով թուրքական երկու ռազմաբազա է հիմնվելու Սիրիայում:
Հունաստանի կառավարությունը կարծում է, որ եթե Ֆրանսիան հավանություն տա այդ վաճառքին, ապա լուրջ հարված կհասցվի Աթենք-Փարիզ ռազմական համագործակցությանը։
Թուրքիային հաջորդում է Իսրայելը՝ 18.8 մլրդ դոլարի F-15 կործանիչների գնումներով։
Ըստ Pentapostagma-ի՝ Թուրքիան ուժեղ նավատրոմ է կառուցում, որպեսզի մեծացնի իր ազդեցությունը Միջերկրական, Էգեյան և Սև ծովերում։
Մինչդեռ Գերմանիայի կառավարությունը նախընտրական խոստում ուներ սահմանափակել զենքի վաճառքը Թուրքիային։