Դեկտեմբերի 18-ին տեղի է ունեցել Թուրքիա-Ադրբեջան ռազմական երկխոսության բարձր մակարդակի 16-րդ ժողովը։
Սա առաջին դեպքն է երբ Թուրքիան Եվրամիության և ՆԱՏՕ անդամ երկրի ռազմանավ է մատակարարելու:
«Eurofighters» կործանիչների գնումը դիտվում է որպես ռազմական բալանսը փոխող գործոն Թուրքիայի համար:
Նշվում է, որ Թուրքիայի ռազմական մոբիլիզացիան նման է 2019-ի Սիրիայի հյուսիս-արևելքում ռազմական գործողություններից առաջ տիրող իրավիճակին։
Նշվել է, որ թուրքական «Baykar»-ը անօդաչու թռչող սարքեր է մատակարարել 27 երկրի։
Էրդողանի փեսան մանրամասներ է ներկայացրել «Bayraktar AKINCI»-ի և «Bayraktar TB2»- անօդաչու թռչող սարքերի վերաբերյալ։
Քադըօղլուն նաև հանդիպել է Ադրբեջանի զինուժի գլխավոր շտաբի պետ Քերիմ Վելիևի և մի շարք այլ բարձրաստիճան զինվորականների հետ:
Հոկտեմբերին Ստամբուլ մեկնած Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը նշել էր, որ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է, և դեպի դաշնակից երկիր ռազմական տեխնիկայի արտահանումը բնական է:
Մահացել են բրիգադի գեներալը և 4 զինվորական։
Լավագույն եռյակը եզրափակում է Չինաստանը, լավագույն տասնյակը՝ Գերմանիան։
Ստոքհոլմի խաղաղության հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտը զենքի համաշխարհային առևտրում տարբեր պետությունների ունեցած մասնաբաժնի վերաբերյալ զեկույց է հրապարակել։
Թուրք-հունգարական մշակութային տարվա շրջանակներում Հունգարիայի պաշտպանության բանակի և Թուրքիայի Յունուս Էմրե համալսարանի միջև ստորագրվել է համագործակցության արձանանգրություն։
«Մենք այնտեղ (ԱՄՆ-ում) 6 հատ F-35 ինքնաթիռ ունենք։ Հիմա, երբ տեսան, որ մենք «Kaan» ենք ստեղծում, նրանց վերաբերմունքը փոխվել է»,-նշել էր Յաշար Գյուլերը։
Պաշտոնական Անկարան դա որակել է որպես անընդունելի զարգացում։
Նախարար Գյուլերը նշել է, որ S-400-ը կօգտագործվի միայն այն դեպքում, երբ օդային հարձակման սպառնալիքը հասնի շատ բարձր մակարդակի։