Էրդողանը Թուրքիայի օդատիեզերական արդյունաբերության բաժնետիրական ընկերության (TAI) կենտրոնակայանում մասնակցել է «T625 GÖKBEY» ուղղաթիռին նվիրված արարողությանը։
Ակարայում տեղի ունեցած ահաբեկչական ակտից 4 օր անց թուրքական ԶՈՒ-ն հայտնում է 140 քուրդ զինյալի սպանության մասին:
Գործողությունն ուղղված է եղել Թուրքիայի կողմից ահաբեկչական ճանաչված ՔԲԿ-ի և իրենց կողմից դրա հետ նույնացվող KCK դեմ:
Նշենք, որ թուրքական բանակը Կնետրոնական Աֆրիկայում տեղակայված է ՄԱԿ-ի առաքելության շրջանակներում 2016-ից։
«SARBOT»-ը մշակվել է 100 թուրք ինժեների կողմից և այժմ համալրված է լազերային պատկերների, զենքի հայտնաբերման ու հեռահարության հնարավորություններով։
Թուրքիայի իշխանական դաշինքի մեջ գտնվող «Ազգայնական շարժում» (ԱՇԿ-MHP) կուսակցության փոխնախագահը նշել է, որ Պաղեստինի, Սիրիայի ու Լիբանանի անվտանգությունը Թուրքիայի անվտանգությունն է։
Համաձայնագրում տեղ գտած կետերի մասին մանրամասն հրապարակում է կատարվել «Հանրային բացահայտման հարթակից»:
Գործողությունը միտված է եղել իրենց կողմից ահաբեկչական համարվող «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» դեմ: Այն հաջորդել է Անկարայի ահաբեկչությանը:
Այդ մասին գրառում է կատարել Ուկրաինայի նախարարների խորհրդի գերագույն ռադայի մշտական ներկայացուցիչ Տարաս Մելնիչուկը։
Ֆաթիհ Քաջըրը հանդես է եկել բացման խոսքով, որտեղ նշել է, որ 2002-ից մինչ օրս Թուրքիան տրամադրել է խրախուսական վկայականներ պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում 883 ներդրողի համար։
Զորավարժությունը մեկնարկել է հոկտեմբերի 8-ին և տևելու է մինչև նույն ամսվա 26-ը։
Մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել հոկտեմբերի 16-ի երեկոյան թուրք-սիրիական սահմանին Քիլիսի մոտակայքում ընկած հրթիռի վերաբերյալ տարածվող լուրերին։
Թուրքիայի նախագահականի հանրային կապերի ապատեղեկատվության դեմ պայքարի կենտրոնը հերքել է լուրերը, որոնց համաձայն՝ Սիրիայի սահմանից Թուրքիայի ուղղությամբ հարձակում է իրականացվել:
Հանդիպան օրակարգային հարցերի թվում կլինեն դաշինքի պաշտպանության և զսպման ուժի մեծացումը և աջակցությունը Ուկրաինային: