Իսկ 2023-ին եղել է Եվրոպայի գյուղատնտեսական արտադրանքի առաջատարը։
Թուրքիայում ծայրահեղ աղքատության շեիմին գտնվող տնային տնտեսությունների թիվը հասնում է 3.6 միլոնի։
Մեհմեդ Շիմշեքը հեռախոսազրույց է ունեցել Սքոթ Բեսենտի հետ և շնորհավորել նրան պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ։
Ըստ Դոլանդ Թրամփի՝ ապրիլի 2-ից կսահմանվեն ինչպես լայնածավալ փոխադարձ մաքսատուրքեր, այնպես էլ ոլորտին վերաբերող լրացուցիչ տուրքեր։
Համաձայանգրով նախատեսվում է զարգացնել Դիարբեքիրի ավազանի ոչ ավանդական նավթային և գազային պաշարները:
Թուրքիայում գործող «ASAL» հետազոտական ընկերությունը սոցհարցում է իրականացրել։
Թուրքիայի առևտրի նախարար Օմեր Բոլաթի խոսքով, տարվա առաջին 2 ամսում արտահանումը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 2.1 տոկոսով:
Ընկերությունը հայտարարել է, որ արտադրական գործընթացը մեկնարկելու է Թուրքիայի հյուսիսարևմտյան Իզմիթ քաղաքի գործարանում:
Այն Իրանի տարածքով միանում է Թուրքիայի պետական նավթագազային խոշոր «BOTAŞ» կորպորացիայի բաշխման ցանցին։
Թուրքիան 2024-ին տնտեսական ծրագրերի իրագործման մասով 3.2% աճ է գրանցել, ինչի շնորհիվ այն հայտնվել է «OECD»-ի առաջին հորիզոնականում։
Թուրքիայի արդյունաբերության և տեխնոլոգիաների նախարարը ելույթ է ունեցել «Թուրքիան և շրջապատող մասնավոր կապիտալ ներդրումների 2025-ի տեսլականը» հաժաղովում:
«Սոցիալ-տնտեսական զարգացման կենտրոնի» ղեկավարը շեշտեց հայ-թուրքական սահմանի բացման բանակցություններում հայկական կողմից նմանատիպ գործելաոճի անհրաժեշտությունը։
Մհեր Մարտիրոսյանը «Հայ-թուրքական սահմանի տնտեսական նշանակությունը» խորագրով պանելային քննարկմանը պատասխանեց հայկական կողմի սահմանային հագեցվածության վերաբերյալ հարցին։