Թուրք-իսրայելական առևտրատնտեսական հարաբերությունների վերաբերյալ այսպիսի գրառմամբ է հանդես եկել թուրքական ընդդմիադիր «Gazete Duvar» լրատվամիջոցի լրագրողներից Մեթին Ջիհանը։
Տնտեսագետի խոսքով՝ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները զուտ տնտեսական խնդիրների անդրադարձով հնարավոր չէ լուծել, այլ այն բավականին բարդ է և ունի տարբեր շերտեր։
Կողմերը գործարկել են երկուստեք հզորացված համակարգերով «QFAB-250» հրթիռը:
Թուրքիայի առևտրի նախարարությունը տվյալներ է հրապարակել 2024-ի հունվար-սեպտեմբերին Թուրքիայի կաշվե իրերի արտահանման ծավալների վերաբերյալ։
Ըստ թուրքական լրատվամիջոցների, Թուրքիա-Իրաք հարաբերությունները զարգանում են ոչ միայն քաղաքական, այլև տնտեսական առումով:
Պատճառը եղել է Քահրամանմարաշում գործող «Çelikler Holding»-ին պատկանող «Աֆշին-Էլբիստան մոխրագույն ածխի» թափման հատվածում ի հայտ եկած փլուզումը:
Ստամբուլում կայացել է Միջին միջանցքի կապուղիներից մեկը հանդիսացող Լապիս Լազուլի երթուղու երկրների (Ադրբեջան, Վրաստան, Աֆղանստան, Թուրքմենստան, Թուրքիա) տրնասպորտի նախարարների հանդիպումը։
Թուրքիայի էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարարը նշել է, որ Թուրքիայի նավթային ընկերությունները Սոմալիում 15 հզ․ քառակուսի կիլոմետր ծովային տարածքում հետախուզման լիցենզիա ունեն։
Աշխարհահռչակ հայ տնտեսագետը, ով հանդիսանում է նաև Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի տնտեսագետ-պրոֆեսոր, անդրադարձել է Թուրքիայի տնտեսական վիճակին:
Թուրքիայում թարմացվել է ջրային պաշարների ռիսկային քարտեզը, որն ընդգրկում է շուրջ 16 նահանգ։
Թուրքիայի առևտրի նախարար Օմեր Բոլաթը պաշտոնական այցի շրջանակներում մեկնում է Գերմանիա։
Հայտնի տնտեսագետ, պրոֆեսոր Սթիվ Հանքը X-ի էջում գրառում է արել Թուրքիայի տնտեսության վերաբերյալ։
Գյուղատնտեսության նախարարներն Ադրբեջանում ստորագրել են «Անասնաբուծության և կենդանիների առողջության ոլորտում համագործակցության ամրապնդման մտադրության մասին hայտարարություն»։
Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարարը հանդիպել է թուրքական քաղաքացիական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների և գործարարների հետ:
Տուրբինների պտուտակների հետ կապված խնդիրը լուծվել է ՌԴ-ի պետական էներգետիկ «Rosenergoatom» ընկերության կողմից: