«Թուրք արդյունաբերողների և գործարարների ասոցիացիայի» նախագահ Օրհան Թուրանն իրատեսական է համարել Թուրքիայի տնտեսության լավարարմանը միտված «Միջնաժամկետ ծրագրի» կանխատեսումը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մաղթել է, որ OVP-ն շահավետ լինի երկրի համար:
Թուրքիայի տրնասպորտի և ենթակառտուցվածքների նախարարը և Եգիպտոսի արդյունաբերության և տրանսպորտի նախարարը 3 հուշագիր են ստորագրել։
BRICS-ին միանալու համար ուղարկված պաշտոնական դիմումին անդրադարձել էր նաև պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը:
«Euronews»-ը դիմել է Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության աղբյուրներին լուրը հաստատելու համար։
«Goldman Sachs»-ի նոր կանխատեսումների համաձայն, առաջին 3 ամսում 1 դոլարին համարժեք թուրքական արժույթը հասնելու է 36-ի, 6 ամսում՝ 39-ի, իսկ 12 ամսում՝ 44-ի:
Իրաքն արդեն 19 մլրդ դոլարի վնաս է կրել Թուրքիա նավթամատակարարումը դադարեցնելու պատճառով:
TÜİK-ի համաձայն՝ 2023-ի նույն ժամանակահատվածի համաձայն՝ արտահանումների ծավալն աճել է 13.8 տոկոսով:
Վստահության մակարդակը նվազել է 1.3 տոկոսով՝ հասնելով 93.1 տոկոսի:
Թուրքիայի եկամուտների վարչության տվյալների համաձայն՝ Սելչուք Բայրաքթարը 2023-ին ավելի քան 57 մլն դոլար հարկ է վճարել:
Թվում է, թե այս հայտարարությունն անում է ժողովրդավարական արժեքներով առաջնորդվող մի երկրի ղեկավար, սակայն հայտարարությունը հակասում է Թուրքիայում տիրող իրավիճակին։
Օգոստոսի 26-ի դրությամբ 1 դոլարին համարժեք լիրան կազմել է 33.9, սակայն նշվում է շաբաթասկզբին այն 34 և ավելի է եղել:
Ռազմական վերլուծաբանները նշում են, որ դա կարող է լինել Աքքույու ատոմակայանի անվտանգությունն ապահովելու պատրվակով:
Թուրքական «ASAL» հետազոտական ընկերությունը սոցհարցում է անցկացրել՝ Թուքիայում տնտեսական ամենամեծ խնդիրը պարզելու նպատակով:
Հրեական «Yedioth Ahronoth» օրաթերթում նշվում է, որ Իսրայելի վարչապետը գնացել է այդ քայլին երկրի ֆինանսների նախարարության ճնշման ներքո։