Ներկայումս Թուրքիայում գործող հիմնադրամներին ՀԲ-ի կողմից տրվող ֆինանսավորումը կազմում է 17 մլրդ դոլար:
Համաձայնագրի շրջանակներում տրանսպորտի, ենթակառուցվածքների, զբոսաշրջության, արդյունաբերության, կրթության, ժամանակակից ոռոգման ոլորտներին հատկացվել է 14 մլրդ լիրա
Ստորագրման արարողությանը մասնակցել են Ադրբեջանի էկոնոմիկայի նախարարը և Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարy:
Թուրքիան համաշխարհային արտահանման մեջ առաջին տեղն է զբաղեցնում պնդուկի, ծիրանի,թզի չրի, չամիչի և սերկևիլի պաշարներով։
Ամերիկյան «Insider Monkey» ֆինանսական կայքը համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) հիման վրա հրապարակել է աշխարհի ամենահարուտ երկրների ցանկը։
«Ֆինանսական միջոցառումների աշխատանքային խումբը» (FATF) Թուրքիային ներառել էր գորշ ցուցակում 2021-ի հոկտեմբերին։
Թուրքիայի առևտրի նախարարը հայտարարել է, որ նվազումը պայմանավորված է արտահանման աճի և ներմուծման նվազմամբ։
Բաքվում անցկացվել է «Թուրքիա-Ադրբեջան աշխատանքային և սոցիալական անվտանգության համատեղ մշտական հանձնաժողովի» 11-րդ նիստը:
Չնայած ապրիլին Իսրայել արտահանումների ամբողջական դադարեցման մասին արված հայտարարությանը, Թուրքիայից Իսրայել է արտահանվել շուրջ 300 մլն դոլարի ապրանք:
G7 գագաթնաժողովը 2024-ին կնախագահի Իտալիան և այն տեղի կունենա հունիսի 13-ից 15-ը։
Վերականգնվող ռեսուրսներից արտադրած էլեկտրաէներգիայի շնորհիվ կկանխվի ներմուծումը և կլինի ներկրվող բնական գազի, ածխի և նավթի կրճատում։
Թուրքիայի հեղափոխական աշխատավորների արհմիությունների համադաշնությունը զեկույց է հրապարակել Թուրքիայի տնտեսական ճգնաժամի վերաբերյալ:
Խորհրդարանականների կարծիքով՝ արձանագրության վավերացումը կնպաստի ռուս-թուրքական տնտեսական համագործակցության զարգացմանը։
Հունվարից ապրիլ ընկած ժամանակահատվածում Թուրքիան ամենաշատ արտահանումը կատարել է Եգիպտոս (1.1 մլրդ), Մարոկկո (982 մլն), Ալժիր (766 մլն), Լիբիա (669 մլն) և Թունիս (325 մլն)։
Թուրքիայի արտգործնախարարն Անկարայում հանդիպել է Եվրամիության հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատարի հետ։