«Greenland Investment» ընկերության գլխավոր տնօրենը հայ-թուրքական սահմանների հնարավոր բացման վերաբերյալ ընթացող պանելային քննարկմանը դրանց բացումը համարեց անխուսափելի։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տնտեսական հետազոտությունների վարչության ղեկավարը ելույթ է ունեցել «Հայ-թուրքական սահմանի տնտեսական նշանակությունը» խորագրով պանելային քննարկմանը։
«Greenland Investment» ընկերության գլխավոր տնօրեն Մովսես Ձավարյանն անդրադարձել է հայ-թուրքական սահմանների հնարավոր բացմանը։
«Հայ-թուրքական սահմանի տնտեսական նշանակությունը» խորագրով պանելային քննարկման ժամանակ այսպես արտահայտվեց «Հայկական ուսումնասիրությունների ինստիտուտի» ղեկավարը։
Ermenihaber.am կայքի գլխավոր խմբագիր Մխիթար Նազարյանը, բացման խոսքում նշեց, որ արդեն շուրջ 32 տարի է, ինչ հայ-թուրքական սահմանը փակվել է Թուրքիայի կողմից։
Քննարկման առաջին մասում պանելին մասնակից տնտեսագիտության ոլորտի փորձագետները ներկայացնելու են սահմանի փակման հետևանքները, իսկ երկրորդում՝ բացման հեռանկարները։
Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը ընդգծել է, որ այս գործարքը ռազմավարական քայլ է Թուրքիայի էներգամատակարարման անվտանգությունը բարելավելու ուղղությամբ։
Ընդդիմադիր ատգամավորը նշում է, որ մինչ միլիոնավոր մարդիկ ընկղմված են պարտքերի մեջ, պալատը չի խնայում իր ծախսերը։
Այդ մասին հայտնել է Իրաքում Թուրքիայի դեսպան Անըլ Բորա Ինանը։
Գործարքի արդյունքում Թուրքիան կարող է ունենալ մոտ 37 միլիոն դոլարի եկամուտ:
Բրիտանակն թերթը լրագրող Ալեքսանդր Քլափի ստորագրությամբ հոդվածում բացահայտել է, որ Թուրքիան, չնայած «Զրո աղբ» նախագծի հռչակմանը, վերածվել է Եվրոպայի աղբի հիմնական ներմուծողի:
Թուրքիան 5 տարում կրկնապատկել է արտահանումը «Թյուրքական պետությունների կազմակերպության» երկրներ։
Թուրքիայի Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը նշել է, որ մինչև 2026 թվականի վերջը Թուրքիայում բնական գազը հասանելի կլինի 1053 բնակավայրերում։
Ըստ պաշտոնկան տվյալների՝ 2024-ին երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալը եղել է 6.2 մլրդ դոլար:
ԱՄՆ-ի գանձապետարանի վարչության տվյալների համաձայն՝ 2024-ին գնված պարտատոմսերի ընդհանուր արժեքը գերազանցել է 12.8 մլրդ դոլարը: