Մեհմեթ Շիմշեքը նախարարն ընդգծել է իր հավատն առ այն, որ ներդրումներն ու շուկայական հարաբերությունները նվազեցնելու են գնաճը Թուրքիայում։
Թուրքիան այժմ գտնվում է միջին եկամտաբերություն ունեցող երկրների խմբում։
2023թ. Թուրքիայի արտահանումը կազմել է 256 մլրդ ԱՄՆ դոլար՝ 2022թ. 254.2 մլրդ դոլարի դիմաց։
Ըստ Կրեմլի խոսնակի՝ թուրքական բանկերը ինտեսնիվ կապի մեջ են զբոսաշրջության ոլորտի հետ, որպեսզի ռուս զբոսաշրջիկները ամռանը Թուրքիայում խնդիրներ չունենան հանգստի հետ կապված վճարումների հարցում։
Թուրքիայի առևտրի նախարարությունը և արտահանողների խորհուրդը հրապարակել է տվյալներ Թուրքիայի հարևան երկրներ կատարված արտահանման ծավալների վերաբերյալ։
Ինչպես նշվում է Իսպանիայի արդյունաբերության նախարարության տարածած հաղորդագրությունում, առաջիկա օրերին արդեն կկնքվի համաձայնագիր։
Թուրքիայի գանձապետարանի և ֆինանսների նախարար Մեհմեդ Շիմշեքը հայտարարել է, որ ուժի մեջ է մտել ՀԲ-ի և Թուրքիայի միջև տնտեսական համագործակցությունը։
Թուրքիայի առևտրի նախարարն ընդգծել է, որ որոշ ապրանքների Իսրայել արտահանումը սահմանափակելու մասին որոշումն ուժի մեջ է մնալու մինչև հրադադարի հաստատումն ու հումանիտար օգնության մուտքը Գազա:
Ռուսաստանի դաշնության մաքսային վարչությունը հրապարակել է այն երկրների ցանկը, որոնց հետ 2023-ին ՌԴ-ն ամենաշատն է առևտուր իրականացրել:
Թուրքիան և Ռուսաստանը կարող են լուծել բանկային փոխանցումների խնդիրները՝ ստեղծելով ֆինանսական հաստատություններ Հյուսիսային Կիպրոսում և Աբխազիայում:
Թուրքիայի վիճակագրական ինստիտուտի տվյալներով՝ 2023 թվականին թուրքական արտահանումը Իսրայել կազմել է մոտ 5.4 մլրդ դոլար։
Ինդեքսներն ապրիլի 8-ի ֆոնդային բորսայի փակման պահի համեմատ աճելով 50.96 միավորով և 0.52 տոկոս արժեքով՝ ռեկորդային ցուցանիշ են գրանցել: Այն հասել է 9807.65 միավորի:
Թուրքական ընդդիմադիր մամուլում այս քայլը որակվել է հետևյալ կերպ. «Արձագանքներն Էրդողանին ստիպեցին ետ քայլ անել»:
Թուրքիայում գործող իսրայելական ընկերությունների թիվը հասնում է 505-ի, դրանց կողմից կատարված ուղղակի ներդրումների ծավալը՝ 431 մլն դոլարի:
2024թ. Թուրքիայից Ռուսաստան ինժեներական սարքավորումների վաճառքը կարող է նվազել 1 մլրդ դոլարով։