Այն տրամադրվելու է 2025-ից 2027 թվականների ընթացքում և նպատակ ունի բարձրացնել Թուրքիայում գործող ընկերությունների մրցունակությունը:
Բնական գազի ընդհանուր ներմուծումը նոյեմբերին 2023-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 30.9%-ով։
Արտահանման ծավալները 2023-ի համեմատ տարեկան կտրվածքով աճել է 1.7%-ով և արտահում կատարվել է աֆրիկյան 56 երկիր։
Վերջին տարիներին թուրքական ընկերություններն ակտիվ հետաքրքրություն են ցուցաբերում Եգիպտոսի նկատմամբ։
«Türkmengaz» պետական կորպորացիայի ներկայացուցիչների և թուրքական «BOTAŞ» կորպորացիայի ներկայացուցիչների միջև տեղի է ունեցել հանդիպում։
Նախատեսվում է, որ այցի շրջանակներում կքննարկվի Իսրայելի վրա միջազգային ճնշումը մեծացնելու քայլերը և Սիրիայի դեմ պատժամիջոցների վերացումը։
Այս քայլը համընկել է Ուկրաինայի տարածքով ռուսական գազի տարանցման դադարեցման հետ, ինչը ստիպել է եվրոպական երկրներին փնտրել գազի նոր աղբյուրներ։
Լիբիայի նավթի և բնական գազի նախարար. «Ցանկանում ենք էներգետիկ բոլոր ոլորտներում Թուրքիային տեսնել որպես ռազմավարական գործընկեր»:
Վերջին երկու տարիների՝ 2023-ի և 2024-ի ընթացքում ձևավորված պատկերը մասնագետները պայմանավորում են ծախսերի մեծացման և աշխարհաքաղաքական ռիսկերի հետ:
Ըստ թուրք պաշտոնյայի՝ դա կարող է տեղի ունենալ միայն այն դեպքում, երբ Գազայում հաստատված հրադադարը մնայուն բնույթ կկրի:
Բուլղարիան «acetamiprid» է հայտնաբերել Թուրքիայից ներմուծված նռներում: Դրանք սահմանից հետ են ուղարկվել:
Թուրքիայի արտահանղների միությունը հրապարակել է տվյալներ 2024-ին Թուրքիայից Իտալիա արտահանման ծավալների վերաբերյալ։
Թուրքիայից ԱՄՆ կատարված արտահանումը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 1.26 մլրդ դոլարով՝ հասնելով 13.4 մլրդ դոլարի։
Տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու նպատակով հունվարի 18-ին Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը աշխատանքային այցով կմեկնի Ադրբեջան։
2024 թվականի հունվար-նոյեմբերին հումքի հիմնական մատակարարը եղել է Բրազիլիան (4.64 մլն տոննա)։