«AMAC Aerospace» կազմակերպությունը Թուրքիայի Բոդրումի օդանավակայնում ինքնաթիռների կայանման, տեխնիկական վերանորոգման և պահպանման նոր շինություն է կառուցելու։
Թուրքիայի փոխնախագահ Ջևդեթ Յըլմազը նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Անկարայում Ռումինիայի դեսպանի հովանու ներքո կազմակերպված միջոցառմանը։
2023-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ այդ ցուցանիշը աճել է ավելացել է 3․9%-ով՝ հասնելով 170․8 մլրդ դոլարի։
Աֆրիկան կազմում է Թուրքիայի ընդհանուր արտահանման 7%-ը և այդ ցուցանիշով զբաղեցնում 6-րդ տեղը:
Թուրք հոդվածագիրը նշում է, որ այդ ներդրումներն ուղղվելու են Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Լեռնային Ղարաբաղում կառուցվող «Աղդամի ինդուստրիալ պարկ»-ին։
Վերջին տարիներին թուրքական ազգային արժույթը՝ թուրքական լիրան արժեզրկվում է ոչ միայն ԱՄՆ դոլարի, եվրոյի և ֆունտ ստերլինգի նկատմամբ, այլև այլ արտարժույթների։
Թուրքիայի վիճակագրական կոմիտեն» (TÜİK) տվյալներ է հրապարակել երկրում գրանցված գնաճի վերաբերյալ:
Իրաքի տրանսպորտի նախարարության խոսնակ Մեյսեմ էս Սաֆին մանրամասներ է ներկայացրել Թուրքիայի շահառու ծրագրի վերաբերյալ:
OECD-ը զեկույց է հրապարակել 2024-ի առաջին կեսին Թուրքիայում կատարված օտարերկրյա ներդրումների վերաբերյալ։
Այդ նպատակով թուրքական ռազմարդյունաբերական «ASELSAN» և «HAVELSAN» ընկերությունների միջև վաճառքի պայմանագիր է ստորագրվել։
Եվրոպական հանձնաժողովը հրապարակել է Թուրքիայի վերաբերյալ զեկույց, որտեղ անդրադարձ է կատարվել Եվրամիության հետ համապատասխանությանը։
ՌԴ գյուղատնտեսության նախարարությունը նշել է, որ երկրում կարագի գնաճի հետ կապված մի շարք միջոցառումներ են ձեռնարկելու
Պատճառն այն է, որ նրանք աջակցություն են ցուցաբերել պատժամիջոցների տակ գտնվող Ռուսաստանին։
Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրման 101-ամյակի առթիվ կազմակերպված ընդունելության ժամանակ այս մասին հայտնել է Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Ջահիթ Բաղչըն։
Ստամբուլում կայացել է «AmChams» Եվրասիական տնտեսական գագաթնաժողովը, որը համատեղ կազմակերպել են Թուրքիայի, Հունաստանի և Բուլղարիայի ամերիկյան առևտրի պալատները։