Թուրքիայի խորհրդարանում (մեջլիս) կոշտ արձագանք է եղել ԱՄՆ-ի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունմանը։
Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Սեդաթ Օնալը ԱՄՆ-ի դեսպանին հայտնել է Սենատի ընդունած բանաձևի վերաբերյալ Թուրքիայի դիրքորոշումը:
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավորը Twitter-ում կատարած գրառմամբ անդրադարձել է ԱՄՆ-ի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը։
Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանատունը անդրադարձել է դեկտեմբերի 12-ին ԱՄՆ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունմանը:
Հայ Դատի գրասենյակ.«Պատմության մեջ առաջին անգամ է, որ Սենատը իր պաշտոնական դիրքորոշումն է հայտնում այս կարևորագույն պատմական հարցի կապակցությամբ»։
«Եթե անգամ Թրամփը չօգտագործի ցեղասպանություն բառը, արդեն կարող ենք ասել, որ ԱՄՆ-ն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը»։
Նրանք հայտարարել են, որ ի պատասխան ԱՄՆ Սենատի ընդունած որոշման, մեջլիսում ներկայացված կուսակցությունները ևս պետք է հանդես գան միասնական որոշմամբ։
Հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ սա ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը թիրախավորող ավերիչ որոշում է:
Թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյաները Սենատի որոշումը դատապարտող հայտարարություններ են անում։
Թուրքիայի նախագահականը արձագանքել է ԱՄՆ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունմանը։
Ավելի վաղ բանաձևը Սենատի օրակարգ բերելը 3 անգամ արգելափակվել էր սենատորների վետոյով
Նեջդեթ Սարաչը հիշեցրել է Գերմանիայի նախկին կանցլեր Վիլլի Բրանդի՝ հրաներից ներողություն խնդրելու փաստը։
Թալեաթ փաշայի հեռագրերի իսկությունը կասկածի տակ դնող տեսակետները այլևս չեն դիմանում քննադատություններին, քանի որ անհերքելի ապացույցներ են ներկայացվել դրանց փաստացիության վերաբերյալ։
Կայքում առանձին բաժնով ներկայացվում են 1975-85թթ. «Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակի» (ASALA) գործողությունները:
Պալատի 2018թ ապրիլի 24-ի «Կիսում ենք հայ ժողովրդի չապաքինվող մեծ ցավը» հայտարարության մեջ նշվում էր.