Ազգայնական փաստաբանները հայտարարել են, որ իրենք որպես պատերազմի առիթ ու բացահայտ թշնամանք են համարելու «տեղահանությունը ցեղասպանություն անվանելը՝ անկախ այն բանից, թե ով է ասողը»:
Նոյեմբերի 26-ին նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ:
Լինդսի Գրահամ. «Բայց հաջորդ անգամ չեմ պատրաստվում առարկել»:
ԱՄՆ Ջորջիա նահանգից հանրապետական սենատոր Դևիդ Փերդյուն արգելափակել է Սենատում Հայոց ցեղասպանության մասին թիվ 150 բանաձևի քվեարկությունը:
Հուշարձանի հիմքում տեղադրվել է Հայաստանից բերված խաչքար:
ԱԳՆ-ի Հետազոտությունների և անվտանգության հարցերով գլխավոր վարչությունը աշխատանքներ է իրականացնում նաև միջազգային հանրությանը FETÖ-ի (Գյուլենական համայնք) մասին իրազեկելու ուղղությամբ:
ԱՄՆ-ի հանրապետական սենատոր Լինսի Գրահամը վետո էր դրել սենատոոր Բոբ Մենենդեսի կողմից սենատ բերված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրինագծի վրա:
Դեպքը պատահել է Հայոց ցեղասպանության մասին բազմաթիվ հրապարակումներով հայտնի «Gazete Duvar» լրատվական կայքում:
Պաշտոնական Երևանը հարկ է համարում, որ Թուրքիան վերանայի Հայաստանի և հայ ժողովրդի հանդեպ իր ներկա թշնամական քաղաքականությունը:
Կարո Փայլանն արձագանքել է հայերի վերաբերյալ Թուրքիայի նախագահի հայտարարությանը։
Թուրքիայի նախագահը Հայոց ցեղասպանության թեմային անդրադարձել է նաև ԱՄՆ նախագահ Դ. Թրամփի հետ հանդիպումից հետո անցկացված համատեղ ասուլիսի ընթացքում:
Թուրքիայի նախագահն ԱՄՆ-ում անդրադարձել է Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունմանը:
Սենատորը այս որոշումը կայացրել է Վաշինգտոն մեկնած Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպելուց հետո:
Պաշտոնական այցով Հայաստան այցելած Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսը Հայաստանից ուղերձ հղեց Թուրքիային:
Քաղաքային խորհուրդը 2017թ. միաձայն որոշում էր կայացրել Վեցնբորգ-Շտայնբերգի կանաչապատ տարածքում ցեղասպանության հուշարձան կանգնեցնել: