Հայտնի գրող, Նոբելյան մրցանակակիր Օրհան Փամուքը ժամանել է Շարժայի էմիրություն՝ մասնակցելու գրքի տոնավաճառին։
Դոլմաբահչե պալատում հյուրընկալված Կոնգրեսի պատվիրակությանն են ներկայացվել Թուրքիայի առարկությունները Հայոց Ցեղասպանության բանաձևի առթիվ։
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հոկտեմբերի 29-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև է ընդունել:
«Եթե մենք ԱՄՆ-ի կեղտոտ պատմությունը քննարկման առարկա դարձնեք, ապա մեր խորհրդարանը բավական երկար ժամանակ իր բնականոն գործունեությունը թողած՝ միայն որոշումներ պետք է ընդունի»:
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավորն արձագանքել է ԱՄՆ-ին հասցեագրված Էրդողանի քննադատությանը:
Մուրաթ Յեթքինն անդրադարձել է ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատում ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևին ու Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ նախատեսող օրինագծին:
Թուրքիայի նախագահը հիշեցրել է աշխարհի տարբեր երկրներում ASALA-ի գործողությունների մասին:
«Իրենց խաղերը խափանել ենք, դրա համար էլ վրեժխնդիր են լինում»,- ասել է արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
«Ցեղասպանությունից խոսողները նախ թող հետ շրջվեն ու իրենց պատմությանը նայեն»,- ասել է Գյուլը:
Թուրքիայի խորհրդարանի պոլսահայ պատգամավորն արձագանքել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունմանը:
Պատճառը ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի և Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ նախատեսող օրինագծի ընդունումն է:
Էրդողանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնի ղեկավար Ֆահրեթթին Ալթունը գրառում է արել Twitter միկրոբլոգի իր պաշտոնական էջում:
Քվեարկությանը մասնակցած կոնգրեսականներից կողմ քվեարկեց 405-ը, դեմ՝ 11-ը, ձեռնպահ՝ 3-ը, իսկ 14 կոնգրեսական չի քվեարկել։
«Նրանք, ովքեր կարծում են, որ այս ճանապարհով մեզանից վրեժ կլուծեն, սխալվում են»,-ասել է Չավուշօղլուն:
Հատկանշական է, որ նախագահի խոսնակը գրառման մեջ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի փոխարեն նախընտրել է կիրառել «հայկական բանաձև» եզրույթը: