1980-ականներից ի վեր՝ նա ամեն տարի ապրիլի 24-ին հատուկ պատվի էր արժանանում քաղաքային խորհրդում կազմակերպվող միջոցառման ժամանակ:
Քարտեզը կազմվել է Մարդու իրավունքների խթանման միջազգային կենտրոնի կողմից՝ UNESCO-ի աջակցությամբ։
Թուրք ցեղասպանագետ Թաներ Աքչամը հրապարակել է օսմանյան մի փաստաթուղթ, որում Էրզրումի կենտկոմը հայտնում է հայերի ոչնչացման վճռի մասին։
Նեննի Մորիսի և Դրոր Զեևիի համահեղինակությամբ ապրիլի 24-ին լույս է տեսել «30 տարվա ցեղասպանություն. Թուրքիայի քրիստոնյա փոքրամասնությունների ոչնչացումը» վերնագրով գիրքը։
Սերիալի կերպարներից մեկը պատմում է, որ իր տատիկը ցեղասպանությունից փրկվելու համար երեխաների հետ անցել է անապատների միջով։
Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (ԺԴԿ-HDP) կուսակցության Սիիրթ քաղաքից ընտրված պատգամավոր Մերալ Դանըշ Բեշթաշը խոսել է Հայոց ցեղասպանության մասին։
Թուրքիայի Արդահան նահանգից ընտրված անկախ պատգամավոր Օզթյուրք Յըլմազը քննադատել է իշխանություններին, S-400-ների գործարկման ժամկետի ընտրության հարցում։
Ermenihaber.am-ը հարցում է ուղարկել Շվեդիայի ԱԳՆ՝ պարզելու շվեդ նախարարի վերոնշյալ հայտարարության հավաստիությունը:
Թուրքական կազմակերպությունը բողոքի ակցիա է անցկացրել ավագանու շենքի դիմաց` պահանջելով որոշումը չեղյալ հայտարարել։
Փաստաթղթում նշվում է, որ Թուրքիային տրվում է 60 օր ժամանակ այդ հարցադրումներին պատասխանելու համար:
Հուշարձանը ներառում է Թուրքիայի քարտեզը, որի վրա ցուցադրված են Հայոց ցեղասպանության օջախները։
Անկարայում կայացել է Թուրքիայի և Ֆրանսիայի արտգործնախարների հանդիպումը։
Հոլանդիայի ներկայացուցիչների պալատը դատապարտել էր Էրդողանի՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերին պիտակավորելու քայլը։
Այդ մասին տեղեկացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Գիտաժողովի մասնակիցները կոչ են արել Թուրքիային ճանաչել 1915թ․ հայերի, ասորիների ու հույների դեմ իրագործված ցեղասպանությունը։