Ընդդիմադիր կուսակցապետը նշել է, որ աջակցում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, որը խստորեն է արձագանքում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող երկրներին:
Թուրքիայի դրոշը տեղի հայերը այրել էին ապրիլի 24-ին կազմակերպված միջոցառման շրջանակներում։
Ապրիլի 24-ին Էրդողանը հայտարարել էր, թե հայերի տեղահանությունն ամենաողջամիտ որոշումն է եղել այդ ժամանակաշրջանի համար:
Էրդողանն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության հարցին՝ կրկին առաջ քաշելով արխիվները բացելու թուրքական հերթապահ կոչերը։
Բանաձևում նշվում է, որ 1-ին համաշխարհային պատերազմի և դրան հաջորդած տարիների ընթացում ցեղասպանության հետևանքով զոհված հայերի թիվը գնահատվում է 800.000-1.5 միլիոն։
Թուրքիայի արտգործնախարարության խոսնակ Համի Աքսոյը անդրադարձել է նաև Ֆրանսիայի կողմից ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգայի օր հռչակելու որոշմանը:
Ամեն ապրիլի 24-ին գյուղի երիտասարդներն Ուջանի հարևանությամբ գտնվող լեռան լանջին ռետինե անվադողերով մեծ կրակ են վառում:
Ապրիլի 24-ին Թուրքիայի նախագահը հայտարարել էր, թե «հայերի աքսորն ամենաողջամիտ քայլն էր, որ կարելի էր անել նման ժամանակաշրջանում»
Փաշինյանն Էրդողանի ելույթը որակել է որպես ծայրահեղ ատելության խոսք և կոչ է արել միջազգային հանրությանը չլռել
Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը հայտարարել է, որ ինքը և իր ժողովուրդը դատապարտում են Հայոց ցեղասպանությունը և այն որակում մարդկության պատմության սև բիծ:
Ապրիլի 24-ին ունեցած նույն ելույթում Էրդողանը Հայաստանին կոչ էր արել բացել արխիվները, 1915-ին տեղի ունեցած ուսումնասիրելու համար։
Հոդվածում հեղինակը պատմում է իր խորթ տատիկի մասին, որի հայ լինելու մասին իմացել է մեծանալուց հետո միայն:
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարություն էր տարածել Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
Փայլանն առաջարկել է ուսումնասիրել, թե ինչ է եղել 1915թ. ապրիլի 24-ին կալանավորված մտավորականներին, պարզել, թե որտեղ են գտնվում նրանց աճյունները:
Միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով Սուլթանահմեթ հրապարակում է գտնվել նաև մեջլիսի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը: