Քրդամետ կուսակցության հայտարարության մեջ շեշտվել է, որ 1915-ին կատարվածը ծրագրված ցեղասպանություն էր:
Էրդողանը տեղի ունեցածի մեղքը բարդել է համաճարակների, համատարած գաղթերի, պետական իշխանության թուլացման հետևանքով ակտիվացած զինված հրոսակախմբերի վրա։
Ֆիլմը բաղկացած է 7 մասից: Թարգմանվելու է 4 լեզուներով. անգլերեն, գերմաներեն, ֆրանսերեն և իսպաներեն:
Նա նշել է, որ դա հսկայական հարված էր ոչ միայն հայ ժողովրդին, նրա մշակույթին ու նրա մշակութաբանական տեսակին, այլ նաև մարդկային ամբողջ քաղաքակրթությանը:
Ազգայնական ուղղվածություն ունեցող «Լավ» կուսակցության՝ անդամ Թունջայ Սեյդիօղլուն Twitter-ում գրառումներ է արել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության հարցին:
Փայլանը Twitter-ում գրառում է կատարել՝ գրելով «Անիծում եմ ցեղասպանության ոճրագործներին»:
Խուսափելով «ցեղասպանություն» իրավական տերմինի գործածումից՝ նա իր գրառման մեջ բացառապես օգտագործել է «1915-ի դեպքեր» ձևակերպումը:
«Սիրելի Հրանտ, գիտեմ, որ դու շատ հեռու ես, սակայն ես նորից կիսում եմ ապրիլի 24-ի ցավը»,- գրել է Հասան Ջեմալը։
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի մեկնաբանությունը Հայոց ցեղասպանության տարելիցին ընդառաջ պաշտոնական Անկարայի հայտարարություններին:
Ապրիլի 24-ին ժամը 19:00-ին Ստամբուլի Շիշհանե հրապարակում «Ապրիլի 24-ի հիշատակի պլատֆորմի» կողմից մամուլի ասուլիս կկազմակերպվի:
Թուրքիայի կառավարությունից մեկնաբանություն են տվել ադրբեջանական «Trend» լրատվական գործակալությանը, որի ընթացքում նորից առաջ է քաշվել արխիվները բացելու հարցը:
Թուրքական կազմակերպությունները մտավախություն ունեն, որ օրինագծում տեղ կգտնեն այնպիսի ձևակերպումներ, որոնք ժխտման քրեականացումը կտարածեն նաև Հայոց ցեղասպանության վրա։
Նա նշել է, որ այժմ ԱՄՆ կոնգրեսում Թուրքիայի վերաբերյալ բացասական մթնոլորտ է տիրում:
Թուրքիայի արտգործնախարարի ելույթի ժամանակ դահլիճը լքած Ֆրանսիայի ներկայացուցիչն ուղիղ եթերում մեկնաբանել է իր քայլը: