Թուրքիայի իշխող կուսակցությունը ներկայացնող պատգամավորը անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Իտալիայի պատգամավորների պալատի և Ֆրասնիայի նախագահի որոշումներին:
Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավորն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Իտալիայի պատգամավորների պալատի ընդունած բանաձևին և Ֆրանսիայի նախագահի հրամանագրին:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ապրիլի 10-ին ստորագրել է ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր ճանաչելու մասին հրամանագիրը։
Ըստ հրամանագրի` ամեն տարի այդ օրը Փարիզում կանցկացվի միջոցառում։ Նմանատիպ միջոցառումներ կարող են կազմակերպել նաև Ֆրանսիայի այլ քաղաքներում:
Հայտարարության մեջ նշվել է նաև, որ Իտալիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի ընդունած բանաձևն իր ազդեցությունը կունենա Իտալիայի հետ Թուրքիայի հարաբերությունների վրա:
Բանաձևին կողմ է քննարկել 382 պատգամավոր, ձեռնպահ է մնացել 43ը, իսկ դեմ ձայներ չեն եղել։
Իտալիայի պատգամավորների պալատն ապրիլի 10-ին ընդունել է բանաձևը, որով երկրի կառավարությանը կոչ է արվում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։
Այս բանաձևով Իտալիայի խորհրդարանը կառավարությանը կոչ է անում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Ներկայացված բանաձևում Իտալիայի կառավարությանը կոչ է արվում պաշտոնապես ընդունել հայոց ցեղասպանությունը և միջազգային արձագանքներ ապահովել:
Այսպիսով ԱՄՆ 50 նահանգներից միակ նահանգը, որը դեռ չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, Միսիսիպին է։
Հռոմի հայ համայնքի խորհրդի նախաձեռնությամբ պատրաստված բանաձևը խորհրդարան է ներկայացրել Լացիո մարզի խորհրդարանի անդամ Սերջո Փիրոցցին:
Շվեդիայում Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված առաջին հուշարձանը կանգնեցվել էր 2015-ի մայիսին:
Ըստ Էրդողանի՝ Թուրքիայում այժմ մոտ 100.000 հայ է բնակվում:
Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի նախագահը Բաքվում է։
Թուրքիայի նախագահն արձագանքել է Ֆրանսիայի նախագահ՝ ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր հռչակելու մասին հայտարարությանը: