«Եթե Հայոց ցեղասպանությունը քաղաքական սուտ է, ապա ինչո՞ւ է Թուրքիայի նախագահը 5 տարի շարունակ ապրիլի 24-ին հայ ժողովրդին ցավակցական ուղերձ հղում»:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն պատասխանել է մի հարցի, որը վերաբերում է Ֆրանսիայի նախագահի`ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր հռչակելու հայտարարությանը:
Թուրք ընդդիմադիր կուսակցապետն անդրադարձել է Ֆրանսիայի նախագահի` ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր հռչակելու հայտարարությանը:
«Ոչ ոք չի կարող Թուրքիային մեղադրել նրա չկատարած հանցանքի մեջ և բիծ թողնել մեր պատմության վրա»,- ասել է Թուրքիայի նախագահի խոսնակը::
Քեթի Փիրին իր զեկույցում Եվրամիությանը կոչ է արել նաև կասեցնել Թուրքիայի հետ անդամակցության բանակցությունները։
1930-1980թթ․ տարբեր երկրներից ձեռք բերված բազմաթիվ փաստաթղթերը համակարգվել են թուրք պատմաբանի ջանքերով:
Բուենոս Այրեսում G-20 գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ցեղասպանության մասին հարց է հղվել Էրդողանին։
Ֆիլմը Հայոց ցեղասպանության և հնչակյան կուսակցության հայտնի գործիչներից Փարամազի մասին է:
«Ըստ էության, սահմանը մեր կողմից փակ չէ, սահմանը փակ է Թուրքիայի կողմից ԼՂ հակամարտության պատճառով»:
«Ես նախ և առաջ կասեի Էրդողանին. «Բարի լույս, պարոն նախագահ: Կարծում եմ՝ մենք միասին քննարկելու հարց ունենք»:
Իշխող կուսակցությանը մեղադրել են ցեղասպանությունը ժխտած Փերինչեքին չսատարելու, ավելին՝ այդ պայքարի ընթացքում նրան հնարավոր բոլոր ճանապարհներով խանգարելու մեջ։
Մեջլիսի հայ պատգամավորը մեկնաբանել է Հայոց ցեղապանության վերաբերյալ Թուրքիայի փոխնախագահ Ֆուհաթ Օքթայի հակահայկան հայտարարությանը։
Գերմանիայի կանցլերը երևանյան այցի շրջանակում հանդիպում է ունենալու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
Ֆիլմի նպատակն է «Հայկական հարցի» մասին իրազեկել թուրքական և միջազգային հանրության:
Նա մասնակցել է հայերեն թարգմանված իր գրքի երևանյան շնորհանդեսին։