Այս մասին հայտարարել է Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգոտ Վալստրյոմը:
Իսրայելի խորհրդարանը մայիսի 30-ի լիագումար նիստում պետք է քննարկեր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը:
Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության զոհերիոգեկոչման միջոցառման ժամանակ քաղաքացիներ էին բերման ենթարկվել:
Հույն ազգայնական կազմակերպությունները արգելել են Սալոնիկի քաղաքապետին մասնակցել Պոնտոսի հույների ցեղասպանության տարելիցին նվիրված արարողությանը։
Այս մասին հայտարարել են Իսրայելի խորհրդարանի պատգամավորներ Իցիկ Շմուլին և Ամիր Օհանան։
Որպես մերժման հիմնավորում նշվում է, որ Փայլանի ներկայացրած օրենքի նախագիծը պարունակում է «կոպիտ և վիրավորական խոսք»:
Նա իր խոսքում նշել է, որ սա «հորինված ցեղասպանություն է» և «երևակայության արդյունք»:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն ապրիլի 24-ի ամենամյա ուղերձում այս անգամ ևս կիրառել է «Մեծ եղեռն» եզրույթը։
Հայերի կոտորածը և աքսորը սկսվել է 103 տարի առաջ ապրիլի 24-ին, երբ ավելի քան 200 մտավորականներ իրենց տներում ձերբակալվելվեցին ու աքսորվեցին:
Մասնակիցների պաստառների վրա գրված է եղել՝ «Մահ թուրքերին»,«Մահ Թուրքիային», «Թուրքիայի դրոշի կարմիր գույնը ցեղասպանության ժամանակ հայերի թափված արյունն է»։
«Խնդրում եմ Ձեզ, որ առաջվա պես այսուհետ ևս չաջակցեք նրանց, ովքեր փորձում են աղավաղել մեր ընդհանուր անցյալը և քեն, ատելություն ու թշնամանք տարածել»։
Հարգանքի տուրք կմատուցվի նաև 2011 թվականի ապրիլի 24-ին Թուրքիայի զինված ուժերում ծառայության ընթացքում ծառայակցի կողմից սպանված հայ Սևակ Բալըքչըի հիշատակին:
«Կիսելով հայ ժողովրդի ցավը՝ ուզում եմ հայտնել իմ հարգանքն ու խոնարհումը 1915 թվականի զոհերի հիշատակին»։
Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Էդ Ռոյսը ապրիլի 18-ին հանդիպել էր հայ համայնքի հետ։
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես կգան հայտնի թուրք պատմաբան Այշե Հյուրը, գրող Շենոլ Քարաքաշը, «Ակոս» թերթի հայկական բաժնի խմբագիր Բագրատ Էստուկյանը: