Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարասկզբի ծանրագույն ոճրագործությունն էր, որն ուղղված էր ոչ միայն հայության ու հայկական, այլ նաև մարդկության և համաշխարհային քաղաքակրթության դեմ։
Հայ երեխաները, որոնք էական դերակատարություն ունեն խմբի շարունակական գոյությունն ապահովելու գործում, Հայոց ցեղասպանության իրագործման ընթացքում ցեղասպան հանցագործների թիրախում են գտնվել:
Նահանգապետարանի որոշումից հետո «Ապրիլի 24-ի հիշատակի» հարթակը հայտարարություն է տարածել:
«Թուրքիան այն երկիրը չէ, որն աշխարհում, միջազգային հանրության աչքում որևէ վստահություն ունի Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ կապված»,-ասել է թուրք քաղաքագետը։
Հայֆայի քաղաքապետարանի խոսնակ Էլիրան Թալը կոչ է արել Իսրայելի կառավարությանը «ճանաչել ցեղասպանությունը»՝ նշելով, որ Թուրքիան ճնշում է գործադրում որոշումը չեղարկելու համար։
Հիշեցում է արվել, որ Թալեաթ և Ջեմալ փաշաները, ինչպես նաև այլ թուրք գործիչներ սպանվել են «Նեմեսիս»-ի կողմից։
Իսրայելում Թուրքիայի դեսպան Շաքիր Օզքան Թորունլերը պաշտոնական նամակ է գրել Իսրայելի մշակույթի և սպորտի նախարար Միկի Զոհարին։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել։
Օզթյուրք Թյուրքդողանի դեմ քրգործ է հարուցվել «Վերջ Հայոց ցեղասպանության ժխտմանը՝ հանուն արդարության և ճշմարտության» վերնագրով հայտարարության համար։
Թուրքիայում անհանգստացած և տարակուսած են, թե արդյոք օրենքի նոր փոփոխությունը կվերաբերի Հայոց ցեղասպանության ժխտմանը։
Դպրոցի տնօրինությունը պայմանական պատիժ է կիրառել 14-ամյա Հասան Քարաօղլանի նկատմամբ՝ տալով խիստ նախազգուշացում։
Աբդուլլա Շահիդը հայաստանյան այցի ժամանակ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք էր մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Disney+-ի ղեկավարությունը նախազգուշական նամակ է ուղարկել ենթագրերի թարգմանիչների էլեկտրոնային հասցեներին:
Հակահայկական ուղղվածություն ունեցող մի շարք կառույցներ համախմբվել են ու ստեղծել «TEKAR» հիմնադրամը։
Թուրքական ժխտողական թեզերի դարբնոցներից մեկը համարվող այս կառույցի ղեկավարը քննադատության է ենթարկել հատկապես հայկական ու հունական թեզերը։