«Ազգայնական շարժման կուսակցության» (MHP) առաջնորդ Դևլեթ Բահչելին կրկին անդրադարձել է Կարո Փայլանի` Թուրքիայի խորհրդարան ներկայացրած Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչման առաջարկին:
Պրոֆեսորի կարծիքով՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն այլևս քաղաքական իմաստով գործոն չէ:
«TRT Haber»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ Վաշինգտոնը որպես Ջո Բայդենի կողմից ցեղասպանություն եզրույթի հիմնավորում ներկայացրել է Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի աշխատակիցների զեկույցները։
Նախօրեին Էրդողանն ակնարկել էր, որ տարբեր երկրներում կայացվող Հայոց ցեղասպանության մասին որոշումներից 1-ինը տուժում և տուժելու է Թուրքիայի հայ համայնքը:
Դևլեթ Բահչելի․ «Զգուշացնում եմ բոլորին` Թուրքիայի խորհրդարանը ոչ մուսուլման փոքրամասնությունների համար մարտահրավերների վայր չէ»։
Թեմային անդրադարձել են նաև թուրքական լրատվամիջոցները՝ նշելով, որ գովազդի պատվիրատուն հայ գործարար Րաֆֆի Մանուկյանն է:
Թուրքիայի նախագահ. «Պարոն Բայդենը հայերի հետ եղած պատմությունը պետք է շատ լավ սովորի և շատ լավ իմանա»։
Թուրքիայի խորհրդարանի ընդդիմադիր պատգամավորը Հայոց ցեղասպանության թեմայով գրառում է արել Twitter-ում։
Սեզգին Թանրըքուլուն գրել է․ «Իսկական արդարություն հնարավոր չէ հաստատել առանց այս պատմության հետ առերեսվելու, որը չարիքի սկիզբն է»։
«1915թ. դեպքերի հարցում պատմական փաստերի և միջազգային իրավունքի հետ անհամատեղելի հայտարարություններն առոչինչ են՝ ներառյալ նաև ԱՄՆ նախագահ Բայդենի այսօրվա անհաջող հայտարարությունը»։
Ըստ Օմեր Չելիքի՝ ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունն արվել է հայկական լոբբիի թեզերի հիման վրա։
«100 տարի է անցել Մեծ եղեռնից, որը ծրագրված էթնիկ ինքնության ու հավատի ցեղասպանություն էր»:
Ուղերձում ակնհայտ է Հայոց ցեղասպանության իրողությունը կոծկելու և ընդամենը որպես ընդհանուր ողբերգություն ներկայացնելու Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականության հերթական դրսևորումը։
«Այլևս չենք ցանկանում, որ այս հողերը տեսնեն Թալեաթ, Էնվեր, Ջեմալ փաշաներին, Բեհաեդդին Շաքիրին»,-նշվել է հայտարարության մեջ:
Բեքիր Բոզդաղը Twitter-ում անդրադարձել է հայ ընդդիմադիր պատգամավորի նախաձեռնությանը՝ այն անվանելով «զրպարտություն» և «հրապարակային վիրավորանք»։