Թուրքիայի «Մարդու իրավունքների ասոցիացիայի» Ադանայի մասնաճյուղ Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցին ընդառաջ հայտարարություն է տարածել:
Նա պահանջել է Հայոց ցեղասպանությունն իրականացրած ոճրագործ պետական պաշտոնյաների անունները հանել հանրային տարածքներից։
Քաղաքական-իրավական տեսանկյունից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առաջին քայլն արել է հենց թուրքական կառավարությունը։
Քյուրշադ Զորլու. «Չգիտեմ, թե ինչպես են Թուրքիայի համապատասխան կառույցները պայքարում դրա դեմ, բայց օրեցօր ավելանում է այդ օրինագծին աջակցող կոնգրեսականների թիվը»,-
Սա առաջին դեպքը չէ երբ «Youtube»-ի ադմինիստրացիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը կոպտորեն ժխտող տեսանյութ է արգելափակվում:
Տեսանյութը նախ հեռացվել է թուրքական կայքի յութուբյան ալիքից, ապա՝ Բաղըշի յութուբյան ալիքից:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչման մասին օրենքի այդ նախագիծը Համայնքների պալատ է ներկայացրել պահպանողական պատգամավոր Թիմ Լոութընը։
Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահ. «Այս հարցը Հայաստանին, Հայաստանում ապրող հայերին ոչ մի օգուտ չի տա, ընդհակառակը՝ վնասակար կլինի»։
Պատճառը սույն թվականի ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ կազմակերպության Ադանայի մասնաճյուղի տարածած հայտարարությունն է:
Ինստիտուտը գործելու է Ստամբուլի համալսարանի ռեկտորատի ենթակայության ներքո:
Թուրքիայի արտգործնախարարը երիտասարդների հետ հանդիպման ժամանակ պատմել է, թե ինչու և ինչպես է դարձել դիվանագետ։
Մինչդեռ հանդիպումից առաջ Թուրքիայի նախագահն ասում էր, թե «հաշիվ է պահանջելու» Բայդենից՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար։
Թուրքիայի նախագահի համոզմամբ՝ երկու երկրների լարվածության խորացման պատճառը Հայոց ցեղասպանության հարցն է:
Շենթոփը խոսել է տարբեր երկրների խորհրդարաններում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևերի ընդունումից։
Մուստաֆա Շենթոփն Իսլանդիայի խորհրդարանի նախագահին խնդրել է չաջակցել խորհրդարան ներկայացված Հայոց ցեղասպանության բանաձևին։
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը կշարունակեն զարգացնել համագործակցությունը «երկու պետություն, մեկ ազգ» հայեցակարգի շրջանակներում։