Հանդիպմանը հայ համայնքից ներկա են գտնվել Պոլսո հայոց պատրիարք Սահակ արք. Մաշալյանը և Թուրքիայում «Հայկական հիմնադրամների միության» նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուն:
«Խորհրդարանները պատմություն գրելու և արդարադատություն իրականացնելու մեխանիզմներ չեն»,- ասված է Թուրքիայի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ:
Գերմանիայում բնակվող պոլսահայ հրապարակախոսը համոզված է․ Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության ժխտումը ավելի թանկ է նստելու, քան եթե ճանաչեր։
Մուսթաֆա Բիրոլ Գյուգերը Հայոց ցեղասպանության հարցը ներկայացնում է ժխտողականության դիրքերից։
Հուլուսի Աքարը նորից հնչեցրել է ժխտողական պնդումներ պարունակող մտքեր։
Հալուք Սելվին հայտնել է, որ տեսաշար են պատրաստել հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ, որոնք հնարավոր է դիտել իրենց YouTube-ի և Twitter-ի էջերում։
Էնթոնի Բլինքեն. «Ինչպես նշել է նախագահը, հիշատակի օրը նշելու ցանկությունը նպատակ ունի հարգել զոհերի հիշատակը, այլ ոչ թե ինչ-որ մեկին մեղադրել»։
Ermenihaber.am-ը զրուցել է թուրք բանաստեղծ, գրող և փաստաբան Աքիֆ Քուրթուլուշի հետ, ով ճանաչում և դատապարտում է Հայոց ցեղասպանությունը։
Թուրքիայի նախագահը հայտարարում է, որ օսմանահպատակ հայերի տեղահանության ընթացքում մահացած հայերի թիվը հազիվ 150․000 է։
Ստամբուլի Բողազիչի համալսարանի «Dayanışma» խումբը՝ Twitter-ում Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ գրառում է արել։
«Հայոց ցեղասպանությունն այս երկրում է կատարվել և Ցեղասպանության համար արդարությունը նույնպես այս երկրում՝ Թուրքիայում պիտի հաստատվի»։
Որոշ շրջանակներ նույնիսկ խոսում են ՆԱՏՕ-ին Թուրքիայի անդամակցության հարցի վերանայումն օրակարգ բերելու մասին։
Նա նշել է, որ Բայդենի հայտարարության հետևանքով թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում կառաջանա «խորը վերք»։
Չավուշօղլու. «Բառերը չեն կարող փոխել պատմությունը, չեն կարող վերաշարադրել այն։ Մեր պատմության վերաբերյալ ոչ ոքից դաս քաղելու մտադրություն չունենք»։
Այսպիսով, Բայդենը ԱՄՆ նախագահների շարքում առաջինն է, ով իր ուղերձում օգտագործեց «ցեղասպանություն» տերմինը։