Թուրքական «Bianet» կայքն անդրադարձել է ապրիլի 24-ի պատմական նշանակությանը և ներկայացրել իրողությունները՝ ժամանակագրական հաջորդականությամբ:
Թուրքիայի ընդդիմադիր հայ պատգամավորը Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ գրառում է արել Twitter-ում:
«Ցեղասպանության ժխտումը ցեղասպանության շարունակությունն է: Վերջ տվեք ժխտմանը: Ընդունեք հանցագործությունն՝ իրավական իր ողջ հետևանքներով»։
Ըստ նրա՝ Թուրքիայի իշխանությունների գործիքակազմում տեղ ունեն նաև իսլամիզմը, կամ այսպես կոչված չափավոր իսլամը և նեոօսմանիզմը:
Մաշալյանը ցավալի է համարել, որ հայ ժողովրդի ցավը և նախնիների սուրբ հիշատակը քաղաքական նպատակների համար «գործիք է դարձել»:
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի նախօրեին Ermenihaber.am-ը զրուցել է թուրք գրող և թարագմանիչ Մուրաթ Ույուրքուլաքի հետ։
Թուրքիայի իշխող կուսակցության խոսնակ Օմեր Չելիքըն անդրադարձել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության հնարավոր ճանաչման թեմային:
Բայդենի վարչակազմին մոտ կանգնած աղբյուրը The New York Times-ին հայտնել է, որ Հայոց ցեղասպանության մասին Բայդենը կխոսի ոճրագործության 106-րդ տարելիցին իր ուղերձում:
Թուրքիայի արտգործնախարարը նշել է, որ եթե ԱՄՆ-ն ցանկանում է վատթարացնել երկկողմ հարաբերությունները, ապա ընտրությունն իրենցն է:
Բացի Թուրքիայից գիտաժողովին մասնակցելու են ներկայացուցիչներ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Գերմանիայից, Ֆրանսիայից ու Իռլանդիայից:
Թուրքիայի արտգործնախարարի խոսքով՝ Անկարայի և Վաշինգտոնի հարաբերությունները կարևոր են և դա պետք է նաև իմանա Ջո Բայդենի վարչակազմը:
Անկարան ապրիլի 24-ին ընդառաջ գաղտնի դիվանագիտություն է վարում ԱՄՆ-ի հետ, քանի որ անհանգստացած է Վաշինգտոնից ստացված ազդակներից:
Թուրքական համայնքի ղեկավարի խոսքով՝ հայերը կարող են նախկինում ԱՄՆ-ի դատարաններում պարտված մի շարք դատավարություններ վերաբացել:
Թուրք նախկին նախարարն անդրադարձել է ԱՄՆ սենատորների՝ ցեղասպանության թեմայով Բայդենին գրած նամակին:
Հուլուսի Աքարը լրագրողների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադարձել է ԱՄՆ-ի սենատորների՝ Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու կոչին: