Գիրքը հիմնված է Քլարք համալսարանի դասախոս Ումիթ Քուրթի դոկտորական աշխատանքի վրա։
Շանթ Ջարչաֆջյանն Ամազոն ընկերությանը բողոք էր ներկայացրել, որ կայքում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ աշխատություններ որոնելիս հանդիպել է ցեղասպանությունը ժխտող գրքերի։
Սերթչելիքը 2020-ին արդեն մի քանի անգամ Թուրքիայի տարբեր նահանգներում նմանատիպ կոնֆերանսներ կամ դասախոսություններ է կազմակերպել։
Էրդողանը հրահանգել է հնարավորինս արագ ավարտել նախատեսվող կառույցի ստեղծման աշխատանքները։
Արլեն Ոսկի Ավագյանը գրքում պատմել է իր տատի փրկության ուղու մասին, գիրքը անգլերենից թարգմանել և լույս է ընծայել հայկական «Արաս» հրատարակչությունը։
Նախագահի աշխատակազմի հանրային կապերի վարչության ղեկավար Ֆահրեթթին Ալթունը 5 ժամ տևած դռնփակ խորհրդակցության վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել։
Թուրքական Akit TV-ն բողոք է ներկայացրել YouTube-ին՝ նշելով, որ տեսանյութի հեռացման որոշումը դեմ է Թուրքիայի Հանրապետության Սահմանադրությանը և ՄԻԵԴ-ի դրույթներին։
Արտգործնախարարության տարածած գրավոր հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվել է.
Կիրիակոս Միցոտակիս. «Մեկ դար առաջ Պոնտոսի հույները ենթարկվել են աննախադեպ դաժան ցեղասպանության՝ զրկվելով իրենց հայրենիքից»։
Ստամբուլում հրատարակվող «Ակոս» թերթն անդրադարձել է Թուրքիայի նախագահի այն սկանդալային հայտարարությանը, որ Թուրքիայում կան «սրի ավելցուկ» ահաբեկիչներ։
Արամ Առաջինը հայտնել է, որ դատական հայցի քննությունը նախատեսվում է սեպտեմբերին։
Ըստ Գյուրդենիզի՝ Աթաթուրքի հիմնած կուսակցության որոշ առաջատար գործիչներ քիչ է մնում ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը։
Սոցցանցում նա հրապարակումներ է կատարել՝ օգտագործելով հայերեն և անգլերեն «Երբեք չմոռանալ» հեշթեգը։
«Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակը» վերահաստատում է իր պատրաստակամությունն ու վճռականությունը՝ պայքարելու մեր մարդկային և ազգային բոլոր իրավունքների լիարժեք վերականգման համար»։
Հայտարարության մեջ շեշտվել է, որ ցեղասպանության հետևանքով հայերի անշարժ գույքը և մշակութային ժառանգությունը պետական որոշմամբ առգրավվել է։