Նա առաջարկել է մեջլիսում քննիչ հանձնողով ստեղծել, որը նպատակ կհետապնդի ուսումնասիրել հայ ժողովրդի դեմ իրականացված մեծ ողբերգությունը, առերեսվել անցյալի հետ և հաստատել արդարություն։
Քալընը շարադրել է Թուրքիայի տխրահռչակ թեզերը՝ ընդհանուր ցավի, Թուրքիայի իբրև թե բաց արխիվների վերաբերյալ ու խոսել հայ-թուրքական արձանագրություններից և Էրդողանի ուղերձից։
Թուրքիայի «Ժողովուրդների դեմոկրատական կոնգրեսը» Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ ուղերձ է հղել։
Մեջլիսի հայ պատգամավորը հիիշեցրել է, որ Հայոց ցեղասպանության համար պատասխանատու երիտթուրք ղեկավարներից Թալեաթի և Էնվերի անուններով դեռ պողոտաներ ու զբոսայգիներ կան։ Թուրքիայում։
«Ես կիսում իմ հայ եղբայրների ապրիլքսանչորսյան ցեղասպանության ցավը»,- գրել է ցեղասպանության կազմակերպիչներից Ջեմալ Փաշայի թոռը։
Հայաստանի արտգործնախարարությունը հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
Միջոցառման ժամանակ հարգանքի տուրք է մատուցվելու նաև 2011 թ-ին ապրիլի 24-ին Թուրքիայի զինված ուժերում պարտադիր զինվորական ծառայություն կատարող հայազգի Սևակ Բալըքչըի հիշատակին։
Թուրքիայի Մարդու իրավունքների միության ռասիզմի և խտրականության դեմ պայքարի հանձնաժողովը Հայոց ցեղասպանության տարելիցի առթիվ հայտարարությամբ է հանդես եկել։
Թուրքական «DurDe» կազմակերպությունը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել։
Մարտի 13-ի լույս 14-ի գիշերը Լիոնի Անտոնին Պոնսե հրապարակում վանդալիզմի գործողություններ էին արվել։
Քարտեզում կարմիր գույնով պատկերված են այն շրջանները, որտեղ Հայոց ցեղասպանության տարիներին Օսմանյան Թուրքիան հայերի բնաջնջում է իրականացրել:
Թուրքական համայնքի կողմից ստեղծված այս հիմնադրամի գործունեությունը Թուրքիան կապում է գյուլենականների հետ:
Վերջին 10 տարվա ընթացքում սա արդեն 4-րդ օրենսդրական նախաձեռնությունն է:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ թուրքական կողմը Սիրիայի ինքնիշխանության և հողային ամբողջականության դեմ դավեր է նյութում:
Ըստ նրա՝ թուրքական կողմը բացի պատմագիտության ոլորտից պետք է նաև այս թեմայով ֆիլմեր ու վավերագրական նյութեր պատրաստի: