Հունական «Kathimerini» օրաթերթը գրել է Թուրքիայի հետ սպասվող ճգնաժամային հավանական իրավիճակների մասին։
Թուրքիայի վրդովմունքն առաջացրեց հատակապ ես այն, որ հունական կղզիներում էլ տեղակայվել են ամերիկյան ծագման զինատեսակներ։
Թուրքիայի նախագահն ուղիղ եթերում պատասխանել է 3-րդ համաշխարհային պատերազմի հավանականության հարցի մասին։
Հույս է հայտնել, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև միջև հնարավորինս սեղմ ժամկետներում համապարփակ խաղաղության պայմանագրի կկնքվի։
Այն բանից հետո, երբ ուկրաինական պատերազմի պատճառով Էստոնիան, Լիտվան, Լատվիան և Լեհաստանը փակեցին մուտքը ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների համար, Թուրքիան ձեռք բերեց կարևոր նշանակություն։
Կողմերը համագործակցային պայմանավորվածության են եկել հետևյալ ոլորտներում։
«Մենք մերժում ենք այս նեոօսմանյան բռնակալությունը»,- հայտարարել է Նիկոս Դենդիասը։
Թուրքիայի նախագահի շրջագայության առաջին կանգառը եղել է Բոսնիա և Հերցեգովինան։
Սեպտեմբերի 11-ի ընտրություններին ընդառաջ Շվեդիայի քաղաքական օրակարգում է հայտնվել Թուրքիան։
Հայտնի է դարձել, որ Անկարայի և Կիևի միջև համաձայնագիր է ստորագրվել պատերազմի հետևանքով ավերված Ուկրաինայի ենթակառուցվածքների վերականգնման վերաբերյալ։
ԱՄՆ ազգային անվտանգության խորհրդի ռազմավարական հաղորդակցությունների համակարգող Ջոն Քիրբին անդրադարձելէ Թուրքիայի հնարավոր ռազմական գործողությանը Սիրիայում։
Ըստ Թուրքիայի պաշտպանության նախարարի՝ հանդիպումն անցել է դրական և կառուցողական մթնոլորտում:
Դրանք ստորագրվել են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Մարիո Դրագիի նախագահությամբ ընթացած միջկառավարական գագաթնաժողովի նիստից հետո։
Բայդենը վերջերս Նեչիրվան Բարզանիին ուղարկած նամակում նշել էր, որ Քուրդիստանը կարևոր դաշնակից է ԱՄՆ-ի համար։
Հոդվածի հեղինակը նշել է, որ ՆԱՏՕ-ի հաջորդ քայլերը լինելու են Սև ծովի, Ուկրաինայի, Վրաստանի և միևնույն ժամանակ Հայաստանի ուղղությամբ։