Թուրքիայի նախագահի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի հետ։
Կիրիակոս Միցոտակիսը Սաուդյան Արաբիայում անդրադարձել է նաև Ֆրանսիայի և Անգլիայի հետ պաշտպանության ոլորտում ստորագրված պայմանագրերին։
«Էրդողանն իր ճանապարհով է գնում ու Թուրքիային հեռացնում է Եվրոպայից և ժողովրդավարությունից»,գրում է «Südwest Presse» թերթը։
Սաննա Մարին. «Սա կոշտ արձագանք է նախագահ Էրդողանի կողմից։ Սա շատ ցավալի իրավիճակ է»։
Հոդվածում նշվել է, որ Էրդողանն այդպիսով ծրագրում է կանխել Վաշինգտոնի կողմից զենքի վաճառքի խոշոր գործարքների արգելափակումը` կապված Թուրքիայի կողմից ռուսական ՀՕՊ համակարգի գնման հետ:
Լիբիայի քաղաքացիական պատերազմում ներգրավվել են անչափահաս զինվորներ, որոնց Լիբիա տեղափոխելու և պատերազմին մասնակից դարձնելու գործում դերակատարում է ունեցել Թուրքիան։
Թուրքիայում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության մամուլի խոսնակը պատասխանել է լրագրողների հարցերին:
Ըստ ֆրանսիական մամուլի՝ Ֆրանիսայի և Հունաստանի կնքած հիշյալ պայմանագիրը 5 միլիարդ դոլար արժողությամբ է։
Այդ հոդվածն ուժի մեջ կմտնի այն դեպքում, երբ բյուջեի նախագիծը նույնությամբ ընդունվի Սենատում և ստորագրվի ԱՄՆ նախագահի կողմից։
Էրդողանը նորից նշել է, որ ռուսական ՀՕՊ համակարգերի վերաբերյալ գործընթացն ավարտված է և չնայած բոլոր ճնշումներին՝ Թուրքիան չի հրաժարվելու դրանցից:
Օրենքի նախագծով նաև առաջարկվում է դադարեցնել Ադրբեջանին տրամադվող ռազմական օգնությունը:
Ըստ Էրդողանի՝ ոչ ոք չի ցանկանում, որ Աֆղանստանի դեպքում ևս կրկնվի այն, ինչ տեղի ունեցավ 2015թ․ սիրիացի փախստականների ալիքի ժամանակ։
Ամենօրյա ճեպազրույցի ընթացքում Փսակին գնահատականներ տվեց Աֆղանստանից ԱՄՆ -ի դուրս գալու գործընթացի և վերջին զարգացումների վերաբերյալ:
Բորելը նշել է, որ այն, ինչ կատարվում է հիմա Աֆղանստանում, ոչ այլ ինչ է, քան Արևմուտքի պարտություն:
Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը ԵՄ գագաթնաժողովից առաջ ունեցած ելույթում անդրադարձել է Թուրքիայում մարդու իրավունքների ոտնահարման թեմային: