Պինհերիոն հրավիրել է մամուլի ասուլիս և ներկայացրել 2020-ի առաջին կիսամյակում Սիրիայում արված հետազոտությունների 25 էջանոց զեկույցը։
Զեկույցի համաձայն՝ երկրագնդին սպառնացող երկու խումբ հիմնական գործոններ կան։
Թուրքիայի որոշ շրջաններ ներառվել են ճամփորդության համար վտանգավոր 4-րդ մակարդակում։ Դա պայմանավորված է ահաբեկչության վտանգով։
Oրեր առաջ էլ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել էր, որ Թուրքիայի միջամտությունը Լիբիական հակամարտությանը հանցագործություն է։
Ինչպես գրում է ֆրանսիական «Le Monde» թերթը, սահմանների վերաբացմանն ուղղված առաջին փուլում Թուրքիան դուրս է մնացել արտոնյալ երկրների ցուցակից։
Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարը հայտարարել էր, որ թուրքական ռազմանավը Միջերկրական ծովի արևելքում ագրեսիվ պահվածք է դրսևորել ֆրանսիական «Courbet» նավի նկատմամբ։
Թուրքիան հաճախ է փախստականների խնդիրը օգտագործում մերթ ֆինանսական աջակցություն ստանալու, մերթ շանտաժի և սպառնալիքի նպատակով։
Վալերիա Հենսելը նշել է, որ Թուրքիա-ԵՄ վերոնշյալ պայմանագիրը չպետք է հիմք դառնա այդ ոլորտում Եվրոպայի հետագա քաղաքականության համար։
Գերմանիան կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով որոշել էր ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրներ մեկնելու արգելքը երկարացնել մինչև 2020թ․ օգոստոսի 31-ը։
Թուրքական ֆրեգատից հունական կողմին զգուշացրել են, որ բեռնանավը գտնվում է Թուրքիայի պետական պահպանության ներքո։
Նախորդ տարի ընդհանուր առմամբ Գերմանիայի քաղաքացիություն է ստացել 128․900 օտարերկրացի, նրանցից 16․200-ը եղել են թուրքեր։
Եգիպտոսը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Հունաստանը, Կիպրոսը և Ֆրանսիան հակաօրինական են համարել տարածաշրջանում Թուրքիայի գործողությունները։
Հաղորդվում է, որ այդ պարագաները հետ են ուղարկվելու Թուրքիա՝ դրանց գումարը հետ փոխանցելու պահանջով։
Որոշումը Թուրքիայի բոլոր քաղաքացիների համար ուժի մեջ կմտնի 2021թ․ հուլիսի 1-ից և էապես կկրճատի կեցության իրավունք ստացողների թիվը։
Անհրաժեշտ պարագաների ցանկը դեսպանատան միջոցով փոխանցվել է Թուրքիայի իշխանություններին։