Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ստորագրել է համապատասխան որոշումը։
«Ռուբիկոն» անվանումն ստացած այդ գործողությունը, որը համարվում է 2-րդ աշխարհամարտից հետո իրականացված ամենահաջող հետախուզական գործողությունը:
ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի խոսնակը հայտնել է, որ իրենք այս հարցում կանգնած են ՆԱՏՕ-ի իրենց դաշնակից Թուրքիայի կողքին:
Ագիլա Սալահ. «Եթե որևէ արտաքին ուժ ներխուժում իրականացնի, ապա մենք, թերևս, ստիպված կլինենք դիմելու Եգիպտոսի զինուժի միջամտությանը»։
Մերձավոր Արևելքում քաղաքական լարվածության աճը և ռազմական բախումների հավանականությունը ստիպել են ԱՄՆ իշխանություններին կանխարգելիչ քայլերի դիմել։
Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցները պայմանավորված են S-400 ՀՕՊ համակարգերի շուրջ Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև կայացած գործարքով, ինչպես նաև Սիրիայի հարցով։
Հանձնաժողովի կողմից վավերացվելուց հետո դեռևս հայտնի չէ, թե Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների նախագիծը երբ քվեարկության կդրվի Սենատում։
Ֆրանսիայի նախագահը բավականին կոշտ է արտահայտվել նաև ՆԱՏՕ-ի ներկա վիճակի մասին՝ ընդգծելով, որ ՆԱՏՕ-ն «ուղեղային մահ» է ապրում և սթափվելու կարիք ունի:
Երկու տարի առաջ Թուրքիայի և Ռուսատսանի միջև կնքված մոտ 2.5 միլիարդ դոլար արժողությամբ ռազմական գործարքի իրականացումն ուղեկցվում է սկանդալներով:
«Որքան էլ հակասական թվա՝ այս պահին Թուրքիայի ու ԱՄՆ-ի միջև շատ խորը ճգնաժամ կա, բայց Էրդողանն ու Թրամփը միջանձնային մակարդակում զարմանալիորեն լավ են իրար հասկանում»։
Հունգարիայի արտգործնախարար Պիտեր Սիարտուն «Euronews»-ին տված հարցազրույցում անդրադարձել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` Հունգարիա կատարած այցին:
Թրամփի խորհրդականի խոսքով՝ դա տեղի կունենա, եթե Թուրքիան չհրաժարվի ռուսական S-400 ՀՕՊ համակարգերից։
Սակայն ավելի ուշ տեղի ունեցած Էրդողան-Թրամփ հեռախոսազրույցից հետո Թուրքիայի նախագահը հաստատել է, որ իր այցն ԱՄՆ կկայանա։
Երեք երկրների պաշտպանության նախարարները դատապարտել են Սիրիայում և Միջերկրական ծովի հյուսիսում Թուրքիայի ագրեսիվ պահվածքը։
Նոյեմբերի 3 -ին տեղի ունեցած միջադեպի պատճառով կորուստներ չկան։