Որոշումը պայմանավորված է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում Թուրքիայի իրականացրած ռազմական օպերացիայով:
Թուրքիայի հետ վիզային ռեժիմը չեղարկած երկրների թիվն այսպիսով հասավ 116-ի։
Դոնալդ Տուսկը Թուրքիային կոչ է արել դադարեցնել ռազմագործողությունները Սիրիայում։
Անդրադառնալով ժամանակավոր զինադադարի մասին համաձայնությանը՝ Հեիկո Մաասը նշել է, որ զինադադարը միայն հինգ օր չպետք է տևի, այն պետք է երկարատև լինի։
Ֆրանսիայի խորհրդարանի շուրջ վեց տասնյակ պատգամավոր նաև կոչ է արել դադարեցնել Թուրքիայի եվրաանդամակցման գործընթացը։
Օրինագիծը հեղինակել են պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի և «Հանրապետական կուսակցության» անդամ Մայքլ Մըքքոլի կողմից։
Յաիր Նեթանյահուն Twitter-ում քննադատական գրառում է արել Թուրքիայի կողմից Սիրիայի հյուսիս-արևելքում իրականացվող ռազմագործողության մասին:
Մինչ այդ էլ Շվեդիայի Հոլանդիայի, Ֆինլանդիայի, Նորվեգիայի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի իշխանություններն էին որոշել կասեցնել զենքի վաճառքը Թուրքիային։
Որոշումն ընդունվել է Լյուքսեմբուրգում կայացած Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նիստում։
Գերմանիայի արտգործնախարար. «Թուրքիայի ռազմագործողությունը նոր հումանիտար աղետի և փախստականների ալիքի պատճառ կարող է դառնալ»:
Բաղդադի «Կանաչ գոտի» կոչվող շրջանում, որտեղ գտնվում են տարբեր երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչություններ, երկու հրթիռ է ընկել։
Լրագրողների հետ զրույցում Մոհամադը նշել է, որ ստեղծվելիք անգլալեզու ալիքը նպատակ ունի պայքարելու հակաիսլամականության դեմ:
Առայժմ առաջարկն արվել է միայն բանավոր՝ Անկարայում ԱՄՆ դեսպանի կողմից, առաջիկայում այն կներկայացվի նաև գրավոր տեսքով։
Փոխարտգործնախարարը նշել է, որ վերջին շրջանում Թուրքիայի տարածքով դեպի հունական կղզիներ փախստականների անօրինական հոսքն աճել է։
Անաստասիադիսը Թուրքիայից պահանջել է դադարեցնել հորատման աշխատանքները Միջերկրական ծովի արևելքում: