Գյուրբյուզ Չափանը անդրադարձել է հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացին, պատմել Տեր-Պետրոսյանի հետ հանդիպման, Գորշ գայլերի առաջնորդի կողմից աջակցություն ստանալու և ցեղասպան հորեղբոր մասին։
Ermenihaber.am-ին տված հարցազրույցում Նուրհան Չեթինքայան հայտնել է, որ ըստ իրեն՝ հայ-թուրքական սահմանը կարող է բացվել մոտ մեկ-երկու տարուց։
Ermenihaber.am-ին թուրք-իրանական հարաբերությունների վերաբերյալ մեկնաբանություն է տվել Իրանի IRAS հետազոտական կենտրոնի փոխնախագահ Դավուդ Քիանին։
Տնտեսագետի խոսքով՝ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները զուտ տնտեսական խնդիրների անդրադարձով հնարավոր չէ լուծել, այլ այն բավականին բարդ է և ունի տարբեր շերտեր։
Հայկական արմատներով մտավորական և վավերագրող Նեգահան Ուսքանը Ermeniahaber.am-ի հետ զրույցում պատմել է իր հեղինակած «Sweet Home Adana» վավերագրական ֆիլմի և ֆիլմհերոսի մասին, ով ևս հայ է։
Սահմանը Թուրքիան ոչ թե պետք է բարեհաճի բացել, այլ պարտավոր է բացել, որովհետև ցամաքային երկրներին վերաբերող առնվազն 3 միջազգային կոնվեցիա է ստորագրել։
Ըստ տնտեսագետ Տիգրան Ջրբաշյանի՝ սահմանի բացումը պրոցես է լինելու, միանգամից չի լինելու, այլ հարց է, որ մենք այսօր պետք է պատրաստավենք նրան, ինչը կատարվելու է 5-10 տարի հետո։
Ըստ Սերդար Քորուջուի՝ երկու բանագնացների հանդիպումը սահմանին ունի պատմական նշանակություն՝ ի տարբերություն նախորդների։
Ermenihaber.am-ը զրուցել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի դոցենտ, միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանի հետ:
Ի՞նչ է սպասվում թուրք-ամերիկյան հարաբերություններին։ Ermenihaber.am-ի թղթակից Էլեն Քոքչյանը զրուցել է Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանի հետ:
Նոյան Սոյաքը, երկար տարիներ զբաղվել է երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության խթանմամբ:
Թուրք պրոֆեսոր Բասքըն Օրանի կարծիքով՝ Ադրբեջանը մի երկիր է, որը շատ է Թուրքիային գցել իր ամենազգայուն խնդրի՝ «Կիպրոսի» հարցում։
Ռագըփ Դուրանի կարծիքով, Անկարայի ռեժիմը, որը գտնվում է տնտեսական ճգնաժամի մեջ, նախկինի համեմատ ավելի կախված է Բաքվի վարչակազմից։