Ermenihaber.am-ի զրուցակիցն է քաղաքական հայացքների համար 1990թ. Թուրքիայից արտաքսված և Շվեյցարիայում հաստատված ֆոտոլրագրող, մարդու իրավունքների պաշտպան հայ-քրդական ծագմամբ Դեմիր Սյոնմեզը:
Թուրք քաղաքագետ Ջենգիզ Աքթարը Ermenihaber.am-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Անկարայի ժամանակավոր անցումը «զրո խնդիր հարևանների հետ» քաղաքականությանը։
Ջան Էրզրումլուօղլու. «Այս անգամ, կարծեք, հանդիպման նկատմամբ մեծ ոգևորություն և հետաքրքրություն չկա:»
Ermenihaber.am-ը զրուցել է անվանի թուրքագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանի հետ:
Սելայ Էրթեմը ղեկավարում է «Միություն ընդդեմ ցեղասպանության» կազմակերպությունը։
Տիկին Էրթեմի կարծիքով՝ Լաչինի միջանցքի փակումը Արցախը հայաթափելու ադրբեջանական ծրագրի մի մասն է կազմում։
«Իրանի հայաստանամետ որոշ դիրքորոշումները, հայտարարություններն ինչպես ադրբեջանական կողմին, այնպես էլ մեզ են տխրեցնում»,-հայտարարել է Էրդողանի խոսնակը։
Ermenihaber.am-ը հայ-թուրքական կարգավորման վերաբերյալ զրուցել է Ստամբուլում լույս տեսնող «Ագոս» հայկական շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Եդվարդ Տանձիկյանի հետ։
Ըստ Ավատկովի՝ Թուրքիայի ընդդիմությյունում կան գործիչներ, որոնք հայտարարում են, թե ցավալի է, որ 1990-ականներին չի հաջողվել կազմալուծել Ռուսաստանը։
Ըստ Վլադիմիր Ավատկովի՝ Անկարան արդեն համոզվում է, որ ՆԱՏՕ-ն և ԱՄՆ-ն Ուկրաինային օգտագործում են «Ռուսաստանին թուլացնելու» համար։
Ermenihaber.am-ը բացառիկ հարցազրույց է ունեցել Թուրքիայում լույս տեսնող «Ժամանակ» հայկական օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արա Գոչունյանի հետ:
Ըստ նրա՝ Թուրքիայում ընթացող ընտրական գործընթացը խոչընդոտ է հանդիսանալու կարգավորմանն գործընթացում առողջ ու մնայուն քայլեր իրականացնելու համար։
Այս անգամ մեր հարցերն ուղղել ենք Պոլսո հայ համայնքի հայտնի ներկայացուցիչներից, հայկական «Ակոս» թերթի ներկայիս գլխավոր խմբագիր Եդվարդ Տանձիկյանին։
Այս անգամ հարցեր ենք ուղղել Հայ-թուրքական հաշտեցման հանձնաժողովի (Turkish-Armenian reconciliation commission- TARC) անդամ, արևելագետ պրոֆեսոր Դավիթ Հովհաննիսյանին:
Այս անգամ մեր զրուցակիցը պոլսահայ գրող, վերլուծաբան Արիս Նալջըն է։