Պրոֆեսորի կարծիքով՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն այլևս քաղաքական իմաստով գործոն չէ:
Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի և ճանաչման գործընթացին առնչվող հնարավոր զարգացումների վերաբերյալ Ermenihaber.am-ը զրուցել է արևելագետ-պատմաբան, պ.գ.թ. Արմեն Պետրոսյանի հետ։
Այս անգամ մեր զրուցակիցը պոլսահայ գրող, ակտիվիստ և քաղաքական գործիչ Մուրադ Մըխճըն է։
«Մինչև Թուրքիայի նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք կարող են անակնկալներ մատուցել, մենք դժվար թե այստեղ որևէ առաջընթաց տեսնենք»։
Այս անգամ մեր զրուցակիցը ներկայիս Թուրքիայի Մարդին քաղաքում ծնված, եվրոպաբնակ ծագումով քուրդ հայտնի օպերային երգչուհի Փերվին Չաքարն է:
Միթհաթ Ալի Քաբաալի. «Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման դրական արդյունք չլինելու ամենակարևոր պատճառը Ադրբեջանի Հանրապետության գործոնն է»։
Հանցագործություններով, մեղքերով ու անտեր գերեզմաններով պատված, փտած հողի վրա ժամանակակից կառույց չի կարելի կառուցել։
«Թուրքիան մի կողմից խոսում է խաղաղությունից, բայց խուսափում է խաղաղության համար անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելուց»։
Ամենահրատապն այն է, որ Թուրքիան դադարի ադրբեջանական ագրեսիայի և Ադրբեջանի՝ Արցախը քայլ առ քայլ զավթելու իր քաղաքականության աջակիցը լինելուց։
Այս անգամ մեր զրուցակիցը թուրք լրագրող և վերլուծաբան Ֆեհիմ Թաշթեքինն է։
Թաշթեքին. «Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը չի կարող վերջ դնել Հայոց ցեղասպանության հետ կապված քննարկումներին կամ տարաձայնություններին»։
Հայ և թուրք ընթերցողների դատին ենք հանձնում հիշյալ գործիչների տարասեռ տեսակետները հայ-թուրքական կարգավորման վերաբերյալ։
Հայ-թուրքական երկխոսության գործընթացը բազմակողմանիորեն ներկայացնելու համար Ermenihaber.am-ը հարցազրույցների շարք է սկսում Թուրքիայի ու Հայաստանի տարբեր ոլորտների գործիչների հետ։
Սելահաթթին Սևի․«Թուրքիա-Հայաստան երխոսությունում Լեռնային Ղարաբաղը երկու կարևոր նախապայմաներից մեկն էր, իսկ երկրորդը՝ Ցեղասպանությունն էր»:
Պոլսահայ հայտնի երգչուհի Սիբիլը Ermenihaber.am-ի հետ զրույցում խոսել է իր նոր երգի, կարիերայի և որպես հայ Թուրքիայում ստեղծագործելու դժվարությունների մասին: