Նշվում է, որ Էրդողանին այցի ընթացքում ուղեկցում են մի խումբ նախարարներ:
Էրդողան-Բայդեն հանդիպումը նախատեսվում է G-20-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում:
Իբրահիմ Քալընը նաև հայտնել է, որ Թուրքիայի նախագահը կմասնակցի Վարանդայում (Ֆիզուլիում) կառուցված օդանավակայանի բացմանը։
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն արցախյան 2-րդ պատերազմի 1-ին տարելիցին հանդիպել է իր ադրբեջանցի գործընկերոջ՝ արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։
Ըստ Սպիտակ տան հայտարարության՝ կողմերը քննարկել են թուրք-ամերիկյան հարաբերություններին առչնվող առանցքային հարցեր:
Թուրքիայի նախագահը մասնավորապես կրկնել է Ադրբեջանի՝ այսպես կոչված իր տարածքներն «ազատագրելու» մասին թուրքական հայտնի թեզերը:
Ներկայացված նախագծերից մեկով պահանջվել է հարկադրել Ադրբեջանին՝ վերադարձնել հայ գերիներին։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարները ներկա են գտնվել իրենց ռազմաօդային ուժերի զորավարժությունների շրջանակներում անցկացվող միջոցառմանը:
Ավտոշարասյան մեջ ընգրկված են եղել բեռնատարներ, 50 միավոր «Hummer» տիպի ամենագնացներ, ինչպես նաև այլ տեսակի փոխադրամիջոցներ:
ATR 42-500 տիպի մարդատար ինքնաթիռը փորձնական թռիչք ու վայրէջք է կատարել Ֆիզուլիում։
Անթալիայում կայացել է Թուրքիայի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը։
«Հայաստանն արդեն պետք է կենտրոնանա խաղաղության ու համագործակցության վրա և ամբողջովին կատարի եռակողմ հայտարարության պայմանները»,- ըստ թուրքական կողմի հայտարարության՝ ասել է Էրդողանը:
«Շուշիի հռչակագրով մեր հարաբերություններում նոր շրջան ենք բացել: Այդ հռչակագրի շրջանակներում շատ մոտ ապագայում Թուրքիան ու Ադրբեջանը մի շարք պայմանագրեր կստորագրեն»։
Ղարաբաղում գործունեություն կծավալի Թուրքիայի կառավարությանը կից բնակարանաշինության հարցերով զբաղվող վարչությունը։
Մայիսի 10-ին Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ: