Հաղորդվում է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը։
Նշվում է, որ ոչնչացված վարձկանների թվում է եղել «Սիրիայի ազգային բանակին» կից «Ֆիրքաթ Ալ Համզա» ահաբեկչական խմբավորման հրամանատարներից Ադել ալ Շահիրը:
Թուրքիայի արտգործնախարարության մամուլի խոսնակ Համի Աքսոյը Հունաստանին մեղադրել է Հայաստանին աջակցելու մեջ։
Թուրքիայի արտգործնախարարը կրկին անդրադարձել է Հայաստանին, արցախյան հիմնախնդրին և վերջին զարգացումներին։
Էլիֆ Շաֆաքի՝ խաղաղությանը միտված չեզոք գրառումը թուրքական լրատվամիջոցները մեկնաբանեցին որպես աջակցություն Հայաստանին՝ ընդդեմ Ադրբեջանի։
Պոլսահայ գործիչը «Euronews»-ի թուրքական ծառայությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է արցախյան հիմնախնդրին և վերջին զարգացումներին։
Քրդական ծագումով թուրք գրող և լրագրող Լևենթ Գյուլթեքին. «Դեռ մինչև այսօր մի մարդավարի պետություն չեն ստեղծել»։»
Այս կադրը թուրքական «Haber Global» լրատվամիջոցի` Ադրբեջանի ռազմաճակատի վերաբերյալ ռեպորտաժից է։
Մուստաֆա Շենթոփը պնդել է, որ Թուրքիայի քաղաքացի հայերին չպետք է կապել արցախյան լարվածության հետ:
«Euronews»-ի թուրքական ծառայությունը սեպտեմբերի 30-ին իր կայքում սոցհարցում է սկսել անցկացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղի ունեցող հակամարտության վերաբերյալ։
Թուրք օգտատեր. «Քանի Հայաստանում պատերազմ է, դու էլ գնա մասնակցիր, իսկ մենք էլ մի փամփուշտ ավել կկրակենք»:
Թուրքական մամուլի և թուրք վերլուծաբանների ուշադրության կենտրոնում շարունակում է օրակարգային թեմա լինել արցախա-ադրբեջանական շփման գծում սկսված պատերազմը։
Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավորը Facebook-ի էջում կրկին անդրադարձել է շփման գծում Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմին։
Պոլսի Հայոց պատրիարքարանը հայտարարություն է տարածել Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի ողջ երկայնքով իրադրության սրման վերաբերյալ։
Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» հայ պատգամավորը անդրադարձել է արցախա-ադրբեջանական շփման գծի երկայքնով ծավալվող ռազմական գործողություններին։