Նրա համոզմամբ` այն հայ կանայք, ովքեր ամուսնացած էին ադրբեջանցի տղամարդկանց հետ և ունեին նրանցից երեխաներ, շարունակեցին ապրել Ադրբեջանում:
Բինալի Յըլդըրըմն ադրբեջանական «İctimai TV»-ի հետ զրույցում խոսել է արցախյան հիմնախնդրի և հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին։
Ադրբեջանի արտգործնախարարությունը շարունակում է «սև ցուցակի» մեջ ներառել այն քաղաքական գործիչներին, ովքեր մեկնում են Արցախ։
Պաշտոնական այցով Ադրբեջանում գտնվող Թուրքիայի ԱԳ նախարարն ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ հանդիպումից հետո մամուլի ասուլիս է տվել։
Էրդողանը Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական ինքնահռչակ հանրապետությունից վերադառնալիս լրագրողների հետ զրույցում խոսել է ղարաբաղյան հակամարտության մասին։
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց մեկ օր հետո առաջին պաշտոնական այցն է կատարել Ադրբեջան:
«Արդարություն և զարգացում» (AKP-ԱԶԿ) կուսակցության Ստամբուլի պատգամավոր ծագումով ադրբեջանցի Շամիլ Այրըմը խոսել է ղարաբաղյան հակամարտության մասին։
«Եթե այսօրվա նման ուժեղ Թուրքիա լիներ, ապա ժամանակին մենք չէինք թողնի, որ օկուպացվեին Ադրբեջանի և Սերեբրենիցայի հողերը»։
Անկարայում կայացել է Թուրքիայի իշխող կուսակցության ժողովը, որի ընթացքում ծանուցվել է, թե ինչպիսի արտաքին քաղաքականություն է իրականացվելու գալիք ընտրություններում հաղթելու դեպքում:
Երկու երկրների ղեկավարները համատեղ մամուլի ասուլիսում ամփոփել են հանդիպման արդյունքները:
Մտավորականներն սեպտեմբերին այցելել էին Արցախ, իսկ Ադրբեջանը նրանց նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարել:
Էրդողանն այս մասին հայտարարել է Իսլամական համագործակցության կազմակերպության համաժողովի ժամանակ:
Սեյմուր Սուլեյմանով. «Ավաղ: Ադրբեջանը այս հարցում շատ վիրավորված է: Ամենամտերիմ ընկեր ու եղբայր Թուրքիայից անհապաղ արտահանձնում էր ակնկալվում»:
«Բաքվից զանգեցին ու հարցրեցին՝ թույլտվություն ստացե՞լ ենք, թե՞ ոչ։ Ես էլ պատասխանեցի, որ մենք այնտեղ փշալարերի վրայով անցնելով չենք գնացել...»:
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Նուրեթթին Ջանիքլին պաշտոնական այցով գտնվում է Ադրբեջանում: