Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ Իմամօղլուն ժամանակավորապես հեռացվել է Ստամբուլի քաղաքապետի պաշտոնից։
Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Ալի Յերլիքայան։
Բացի այդ երկրում արգելափակվել է հասանելիությունը դեպի X, Instagram, TikTok, Facebook, WhatsApp և YouTube սոցիալական կայքեր։
Նրանք մեղադրվում են մենեջեր Այշե Բարիմի գործով կեղծ ցուցմունք տալու մեջ։
Միայն 2024-ին Թուրքիայի դեմ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացվել 6190 հայցադիմում։
«Կանանց ընտրելու և ընտրվելու իրավունքի» շնորհումը մեծ ոգևորությամբ է ընդունվել Կարսի, Ռիզեի, Դենիզլիի, Բոլուի և Անթալիայի համայնքային կենտրոններում հավաքաված կանանց կողմից։
Գլխավոր ընդդիմադիր կուսակցության ՏԻՄ ղեկավար անդամները մեղադրվում են ահաբեկչական կազմակերպության ադնամ լինելու մեջ:
Նրանցից 4-ին սպանել է ամուսինը, 3-ին՝ որդին, 2-ին՝ զուգընկերը, 1-ին՝ հայրը, իսկ մյուսին՝ ազգականը:
Թուրքիայում շարունակվում են խոսքի ազատության և քրդերի դեմ ուղղված բռնաճնշումները: Հերթական անգամ այդ ճնշման տակ հայտնվել են լրագրողներ:
Մեծ Բրիտանիայի մի շարք պատգամավորներ և քաղաքական գործիչներ Լոնդոնում գտնվող Թուրքիայի դեսապանատուն բողոք պարունակող նամակ են ուղարկել։
Թուրքիայում ձեռնարկվել է «Արշալույս օպերացիան», որի հետևանքով 60 կասկածյալներից 52-ը ձերբակալվել են։
Ամբողջ աշխարհում օրեցօր աճում է հանցավորության մակարդակը և ձերբակալված անձանց թիվը ու, ըստ այդմ, հրապարկվել է այն երկրների ցանկը որտեղ գրանցվել է ամենաբարձր ցուցանիշը։