Ստամբուլի գխավոր դատախազությունը քրգործ հարուցելու միջնորդությունն ուղարկել է Թուրքիայի արդարադատության նախարարություն:
Ձերբակալվածը աշխարհի ամենախոշոր ընդհատակյա կազմակերպության ղեկավարն է՝ Բենջամին Օմար Պերես Գարսիա
Նա ձերբակալվել էր «Թուրքիայի ազգային հետախուզական ծառայության կողմից նախագահականին ներկայացրած դատական զեկույցում ի՞նչեր կան» վերնագրով հոդվածի հրապարակման պատճառով:
Ադամսը հայտնի է Թուրքիայի հետ սերտ հարաբերություններով և համարվում է Թուրքիա ամենաշատ այցելած ամերիկացի քաղաքապետ։
Միության նախագահը հայտնել է, որ որոշում է կայացվել Իսրայելի կողմից իրականացվող պատերազմական հանցագործությունների հիմունքներով դատական հայց ներկայացնել միջազգային քրեական դատարան։
Դեպքի մասին ահազանգել էր ականատես, ով նկատել էր, որ 12 տարեկան երեխան սանհանգույցից երկար ժամանակ է ինչ դուրս չի եկել:
Թուրքիայի լրագրողների արհմիության Ստամբուլի մասնաճյուղն ուշադրություն է հրավիրել օրերս լրագրողերի նկատմամբ ոստիկանության գործադրած բռնի ուժի և անօրինական ձերբակալությունների վրա։
Աբդյուլազիզ Ալհաժիրի. «Կարծում եք ձեզնից վախենալո՞ւ եմ, ինչ է թե դուք ներքին գործերի նախարար եք»:
Կազմակերպված հանցագործության դեմ պայքարի միջազգային նախաձեռնությունը հրապարակել է 2023-ի զեկույցը։
Թուրքիան խախտել է Եվրոպայի մարդու իրավունքների կոնվենցիայի երեք կետ:
Լևենթ Գյուլթեքին նկատմամբ հետաքննությունն էր սկսվել Թուրքիայի նախագահի հասցեին վիրավորական խոսքեր հնչեցնելու համար։
Ստամբուլում դեռահասը Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի նկարի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք էր դրսևորել։
Տնային կալանքի տակ գտնվող Բիգնանը ձերբակալվել է Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաք գտնվող իր տնից փախուստի փորձ կատարելու ժամանակ:
Դիվանագիտական նախաձեռնությունների արդյունքում 4․5 տարի ազատազրկման մեջ լինելուց հետո Աուեկը վաղաժամ ազատ է արձակվել և այժմ Իսրայելում է։
Մասնավորապես նշվում է, որ անչափահասը ձերբակալվել է Աթաթուրքի արձանի վրա վիրավորական արտահայտություններ գրելու համար։