Ցույցերից մեկ օր անց Էրդողանը նրանց անվանել էր «ահաբեկիչներ»։
Նշյալ անձիք Դոնի Ռոստովի զինվորական դատարանի կողմից դատապարտվել են ահաբեկչական բջիջ հիմնելու ու իշխանության զավթումը նախապատրաստելու մեղադրանքով:
Ավելի քան 17 հազար մեղադրյալի նկատմամբ կիրառվել է ազատազրկում, ևս 12.649-ի դատավճռի կիրառումն էլ հետաձգվել է:
Կանանցից 209-ը տղամարդկանց բռնության զոհ են դարձել իրենց իսկ տանը, 46-ը՝ փողոցում, 16-ը՝ աշխատանքի վայրում։
Ստամբուլի դատարանը քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուին դատապարտել է 2․7 տարվա ազատազրկման և նույնքան ժամանակով էլ արգելել է զբաղվել քաղաքականությամբ։
Կասկածյալը, ով ոսկու ձուլակտորն արևմտյան նահանգներ ուղարկելու նպատակով տվել էր բեռնափոխադրողին, ձերբակալվել է։
Դատարանը նույն որոշմամբ Իմամօղլուի նկատմամբ բոլոր տեսակի ընտրովի ու նշանակովի, այդ թվում՝ օրենսդիր, գործադիր ու ՏԻՄ մարմիններում պաշտոնավարելու արգելք է սահմանել:
Լրագրողների իրավունքները ոտնահարած երկրների ցուցակում վատագույն հնգյակը գլխավորում է Չինաստանը։
1930-ին Հանրապետական Թուրքիայի կողմից շենքի բռնազավթումից հետո այն օգտագործվել է որպես Ստամբուլի ոստիկանության շենք, այնուհետև այստեղ է տեղակայվել տնտեսական դատարանը:
Մումթազ Մուրաթի դիտարկմամբ՝ հիշյալ զեկույցը ցույց է տալիս, որ սահմանադրությամբ երաշխավորված հիմնարար իրավունքները փաստորեն քիչ-քիչ քրեականացվում են։
ՄԻԵԴ-ը հունական կառավարությանը հարցում է արել, թե արդյոք հույն գործակալների կողմից է Օջալանը հանձնվել Թուրքիային։
Քեմալ Փեքոզ. «Նախագծին ավելացվել են Թուրքիայում հազվադեպ օգտագործվող լեզուներ, մինչդեռ քրդերենը, որն օգտագործում է բնակչության 20-25 տոկոսը, չի ավելացվել, անտեսվել է»։
Օքթարը մեղադրվում է հանցավոր կազմակերպություն հիմնելու, երեխաների նկատմամբ սեռական բռնություն կիրառելու, լրտեսելու և փողեր լվանալու մեջ։
Պայթյունն իրակացրած կինը, ըստ թուրքական պաշտոնական վարկածի, կապ ունի «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ-PKK) հետ։