Ընդդիմադիր պատգամավոր Սեզգին Թանրըքուլուն հրապարակել է մարդու իրավունքների ոտնահարման 2022թ․սեպտեմբերյան զեկույցը։
Թուրք պրոֆեսորն ասել էր, որ քուրդ զինյալների դեմ օգտագործվել է նյարդային համակարգն ուղիղ ախտահարող թունավոր գազերի տեսակներից մեկը:
Փաստաբան. «Այն, ինչը ցեղասպանություն է, ցեղասպանություն էլ անվանում ենք և մեր խնդիրն առերեսումն է ու ճշմարտության կոչը»։
Այդ գործով իրավական գործընթաց սկսելու մասին ավելի վաղ հայտարարել էին Դիարբեքիրի նահանգապետարանը։
Փաստաբան Մեհմեդ Սինան Ինջեն Instagram-ի իր էջում արած գրառումներում նշել էր, որ զենք էր տարվելու խորհրդարան և Կարո Փայլանը սպանվելու էր։
Թուրքիայում ազատազրկված լրագրողների թիվը վերջին շրջանում հասել է 67-ի:
2021-ի մարտին այս ապօրինի շինարարության մասին բարձրաձայնել էր նաև Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը:
Դեպքը տեղի է ունեցել հանրային զբոսայգիներից մեկում։
Միաժամանակ դատարանը հետաձգել է պատժի կիրառումը՝ նշանակելով 5 տարվա պայմանական ազատության շրջան:
Թուրքիայում շարունակվում են խոսքի ազատության դեմ ուղղված հալածանքները։
Քըլըչդարօղլուն Էրդողանին մեղադրել էր իր ընտանիքի անդամների միջոցով Թուրքիայից տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ ԱՄՆ տեղափոխելու մեջ:
Մալքոչը նշել է, որ տվյալ միությանը միանալու է նաև Հունգարիան և մեծ հավանականությամբ՝ Թուրքմենստանը:
Մեհմեթ Սեզերը նշել է, որ այդ հայ երգչուհին Հայոց ցեղասպանության եղելությունը պաշտպանող գրառումներ էր արել։
Նախկին ոստիկանապետ Ալի Ֆուաթ Յըլմազերը և Ռամազան Աքյուրեքը դատապարտվել են ցմահ բանտարկության՝ «դիտավորությամբ սպանության» համար:
Ըստ թուրք փաստաբանի «հիմնավորման»՝ հայ պատգամավորը, ցեղասպանություն տերմինը կիրառելով ու օրինագիծ ներակայացնելով, ժողովրդին բացահայտ ատելության ու թշնամության է դրդել: